25 Հունվար 2010 - 14:17 AMT
Կարեն Ավագյան. Նախագահների յուրաքանչյուր հանդիպումը եւս մեկ քայլ է հակամարտության լուծման ուղղությամբ
Անիրական կլինի կարծել, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ կապված բոլոր հարցերը վերջնական լուծում կստանան Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման ընթացքում: Այդ մասին այսօր Երեւանում Սոցիալ-Դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության վարչության անդամ Վարդան Խաչատրյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Կարեն Ավագյանը: Նրա խոսքով, նախագահների յուրաքանչյուր հանդիպումը եւս մեկ քայլ է հակամարտության լուծման ուղղությամբ: Ընդ որում, նա նկատեց` այն, որ վերջին հանդիպման ընթացքում քննարկվեց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, արդեն առաջընթաց է:
Վարդան Խաչատրյանն իր հերթին ասաց, որ թեեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց է արձանագրվել, Բաքուն անհնարն է պահանջում, որպեսզի առավելագույնը ստանա: Այդ ենթատեքստում Խաչատրյանը հատկապես առանձնացրեց Ալիեւի շարունակական սպառնալիքներն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է նաեւ ռազմական ճանապարհով լուծվել:
Ընդ որում, ՀՀԿ-ից պատգամավոր Ավագյանը չհամաձայնեց իր գործընկերոջ կարծիքի հետ` նշելով, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները ներքին լսարանի համար են կատարվում:
Սոցիալ-դեմոկրատական հնչակյան կուսակցությունը (հնչակ- հայերեն` զանգ), հայկական ավանդական քաղաքական կուսակցություններից մեկն է: Հիմնադրվել է 1887 թ. Ժնեւի համալսարանի ուսանողներ Ա. եւ Մ. Նազարբեկյանի, Ռ. Խանազատյանի, Գ. Կաֆյանի եւ այլոց նախաձեռնությամբ, որոնք հրատարակում էին «Հնչակ» հեղափոխական թերթը: Կուսակցությունը դարձավ առաջին սոցիալիստական կուսակցությունը, որ գործում էր Օսմանյան Թուրքիայի եւ Պարսկաստանի տարածքում:
1888թ. հրապարակված ծրագրում կուսակցության մոտակա նպատակն էր համաժողովրդական ապստամբության միջոցով Արեւմտյան Հայաստանի ազատագրումը, որին պետք է հետեւեր սոցիալիստական կարգերի հաստատումը: Հնչակյանները մարքսիզմի քարոզիչներ էին, առաջին անգամ հայկական իրականության մեջ Ֆ. Էնգելսի թույլտվությամբ հրատարակում են «Կոմունիստական մանիֆեստի» հայերեն թարգմանությունը: Հնչակյանների հայտնի գործողություններից էր 1904 թ. ՀՅԴ հետ համատեղ իրականացրած Բաքվի ապստամբությունը:
Կուսակցությունը մեծ դեր է խաղացել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման գործում, նրա անդամները մարտնչել են Սարդարապատի ճակատամարտում: Խորհրդային իշխանության հաղթանակից հետո ԽՍՀ Հայաստանի տարածքում հնչակները հայտարարել են ինքնալուծարման մասին: Սակայն մի շարք երկրներում կուսակցությունը շարունակել է գործել, մասնավորապես մասնակցել է Լիբանանում 1970-80 թթ. հայկական համայնքի ինքնապաշտպանությանը:
1990-ականներին հնչակները մասնակցել են Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանությանը եւ ստեղծել են «Մեծն Մուրադ» ջոկատը: Ներկայում կուսակցությունն ունի շրջանակներ ԱՄՆ-ում, Լիբանանում, Սիրիայում, Քուվեյթում, Հայաստանում, Եգիպտոսում, Արգենտինայում, Ուրուգվայում, Կանադայում, Ավստրալիայում, Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Կիպրոսում եւ այլուր: Կուսակցությունը հրատարակում է «Արարատ» (Լիբանանում), «Նոր սերունդ» (Հայաստանում), «Ջահակիր» (Եգիպտոսում), «Մասիս» (ԱՄՆ-ում), «Զանգ» (Ավստրալիայում) եւ այլ թերթեր, Կանադայում եթեր է հեռարձակվում հայկական հեռուստաժամ, իսկ Ավստրալիայում ստեղծել է հայկական ռադիոծրագիր:
Կուսակցությունն աչքի է ընկել նաեւ հայկական հարցի արդար լուծման եւ հայերին պատմական հայրենիք վերադարձնելու համար պայքարով:
Հայաստանում ՍԴՀԿ-ն ընդդիմության կազմում է հանդես գալիս: Լիբանանում կուսակցության անդամ Եղիա Ջերեջյանը երկրի խորհրդարանի պատգամավոր է: Կուսակցության կազմի մեջ են մտնում` AEBU կազմակերպությունը, որն աջակցություն է ցուցաբերում հայկական դպրոցներին, առողջապահական եւ սոցիալական հիմնարկություններ, երիտասարդական «Տխրունի» միությունը, սպորտային Homenmen ակումբը:

Будет нереально думать, что все вопросы, связанные с урегулированием карабахского конфликта в ходе трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана окончательно решатся. Об этом на совместной пресс-конференции с членом правления Социал-демократической партии Гнчак Варданом Хачатряном в Ереване заявил депутат от Республиканской партии Армении (РПА) Карен Авагян. По его словам, каждая встреча президентов – это еще один шаг к решению конфликта. При этом он заметил, что то, что в ходе последней встречи обсуждался статус Нагорного Карабаха, уже является прогрессом.
В свою очередь Вардан Хачатрян сказал, что хотя и в процессе урегулирования карабахского конфликта и зафиксирован прогресс, Баку требует невозможного для того, чтобы получить максимальное. В этом контексте Хачатрян особенно выделил продолжительные угрозы со стороны Алиева о том, что карабахский конфликт может быть решен и военным путем.
При этом депутат от РПА Авагян не согласился с мнением своего коллеги, отметив, что заявления президента Азербайджана делаются для внутренней аудитории.
Социал-демократическая партия Гнчакян, Гнчак (Гнчак — арм. «колокол», в честь герценской газеты) — одна из старейших армянских политических партий. Основана в 1887 г. студентами женевского университета А. и М. Назарбеками, Р. Ханазатом, Г. Кафяном и др., издающими армянскую революционную газету «Гнчак». Партия стала первой социалистической партией, действующей на территориях Османской Турции и Персии. В опубликованной в 1888 г. программе ближайшей целью партии признавалось освобождение Западной Армении путем общенационального восстания, чему должно было последовать установление социалистического строя. Гнчакисты являлись ярыми пропагандистами марксизма, впервые в армянской действительности с позволения Ф. Энгельса опубликовали перевод основной части «Коммунистического манифеста». Из знаменитых совместных акций Гнчакянов и РСДРП (б) — забастовка в Баку в 1904 г. Партия активно участвовала в освободительной борьбе армянского народа против Османской империи, организовала митинги в Гум-Габу (1890) и Бабы-Али (1895), восстания Сасуна, Зейтуна и т. д. Членами партии были видные гайдуки Мецн Мурад, Жирайр, Грайр, Христофор Оганян, Мурад Себастаци (впоследствии примкнул к дашнакам) и др. 20 лидеров партии были повешены в Стамбуле в начальном этапе Геноцида армян (1915). Партия сыграла важную роль в защите Первой Республики Армения, ее члены участвовали в Сардарапатской битве. После победы Советской власти в Армении Гнчакисты объявили о самоликвидации в пределах СССР. Однако в ряде стран партия продолжала свою деятельность, в частности, участвовала в самообороне армянской общины Ливана в 1970— 80-х гг..
С начала 1990-х Гнчакисты участвовали в обороне Карабаха, был создан отряд «Мецн Мурад». Сегодня партия имеет отделения в США, Ливане, Сирии, Кувейте, Армении, Египте, Аргентине, Уругвае, Канаде, Австралии, Британии, во Франции, на Кипре и т. д. Издаются газеты: «Арарат» (Ливан), «Нор Серунд» (Армения), «Джаакир» (Египет), «Масис» (США), «Занг» (Австралия) и др., выпускается армянский телечас (Канада) и радиопрограмма (Австралия). Партия выступает за справедливое решение армянского вопроса и возвращение всех армян на историческую родину.
В Армении партия входит в оппозицию, член партии Егия Джереджян— депутат ливанского парламента. В состав партии входят организация AEBU, поддерживающая армянские школы; оздоровительные и социальные учреждения; молодежные союзы «Тхруни» и «Гайдз»; спортивный клуб Homenmen.