ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության աշխատանքը բավական արդյունավետ է: Չի եղել ԵԱՀԿ ԽՎ որեւէ նիստ, որի ժամանակ հայկական պատվիրակությունը չի բարձրացրել իր ազգային հարցերը: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցում ասաց «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչիկ Հարությունյանը:
Հարությունյանի խոսքով, հայկական պատվիրակության առաջարկներն ընդունվել են Վեհաժողովի կողմից` ի տարբերություն ադրբեջանական առաջարկների: «Դրա վառ օրինակն է «Փակ սահմանների մասին» մեր պատվիրակության առաջարկը, որն ընդունվեց Վեհաժողովի կողմից աշնանային նստաշրջանի ընթացքում»,- նկատեց նա:
ԵԱՀԿ առաջիկա գագաթաժողովին Լարիսա Ալավերդյանի չմասնակցելու առիթով «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորն ընդգծեց. «Եթե նա ներգրավված չէ պատվիրակության հիմնական կազմի մեջ, դա չի նշանակում, որ մենք չենք կարողանա հարկ եղած կերպով այնտեղ ներկայացնել Հայաստանի ազգային շահերը»:
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը հիմնվել է 1997 թվականին: Տեղական ենթաբաժանմունքներ ունի երկրի բոլոր մարզերում, կուսակցության անդամների քանակը հասնում է 100 հազ. հոգու: 2007 թվականի մարտի 12-ին խորհրդարանական ընտրություններից հետո «ՕԵ» մտավ իշխանության Կոալիցիայի մեջ եւ խորհրդարանում ներկայացված է ութ պատգամավորներով: Հայաստանի կառավարությունում կուսակցությունը երեք նախարարական պորտֆել ունի: Կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը զբաղեցնում է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը:

Работа парламентской делегации Армении в ОБСЕ достаточно продуктивна. Не было ни одного заседания ПА ОБСЕ, в которой армянская делегация не поднимала бы своих национальных вопросов. Об этом в ходе брифинга НС РА сказал депутат фракции “Оринац еркир” Хачик Арутюнян.
По словам Арутюняна, предложения армянской делегации были приняты со стороны Ассамблеи в отличие от азербайджанских предложений. “Ярким примером этого может послужить приложение нашей делегации “О закрытых границах”, которая была принята Ассамблеей в ходе осенней сессии”, – заметил он.
По поводу неучастия Ларисы Алавердян в предстоявшем саммите ПАСЕ, депутат фракции <b>“Оринац еркир”</b> подчеркнул: “Если она не включена основной состав делегации, это не означает, что мы не сможем должным образом представить там национальные интересы Армении”.
Партия “Оринац Еркир” основана в 1997 году. Имеет местные подразделения во всех регионах страны, количество членов партии достигает 100 тыс. человек. После парламентских выборов 12 марта 2007 года «ОЕ» вошла в Коалицию власти и представлена в парламенте восемью депутатами. В правительстве Армении партия имеет три министерских портфеля. Лидер партии Артур Багдасарян занимает пост секретаря Совета национальной безопасности Армении.