ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով կոմիտեի որոշումը` քվեարկության դնել Հայոց Ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւը դրական երեւույթ է: Այն ԱՄՆ հայ համայնքի ներկայացուցիչների եւ մի խումբ կոնգրեսականների գործունեության արդյունքն է, որոնք չեն ցանկանում Հայոց ցեղասպանության հարցը որպես պատանդ տեսնել Թուրքերի ձեռքում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նա միեւնույն ժամանակ ասել է, որ չի համարում, թե դա կարող է Թուրքիաի համար ազդակ լինել: Մանոյանի կարծիքով, այդ քայլը Սպիտակ տան հետ համաձայնեցված չէ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալի այցը Հայաստան մեկնաբանելով, Մանոյանն ասել է. «Ջեյմս Սթեյնբերգի այցի նպատակն է համոզել Հայաստանին, որ շարունակի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»:
Միեւնույն ժամանակ «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի ղեկավարն ասել է, որ ապրիլի 24-ի նախաշեմին Անկարան որոշ քայլեր կանի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, որպեսզի միջազգային հանրությանը ցույց տա իբր գործընթացը շարունակվում է: «Սակայն դա ձեւական բնույթ է կրելու», – ասել է Կիրո Մանոյանը:
<b>Հայ դատը</b> հայերի քաղաքական պատմության, ազգային-ազատագրական շարժման բոլոր խնդիրների ամբողջականությունն է, որոնք սկիզբ են առել XIX դարի երկրորդ կեսից, եւ նպատակ ունի վերականգնել անկախ հայկական պետականությունն իր պատմական հայրենիքում եւ ամբողջ աշխարհի հայերի միավորումը:

5 Февраль 2010 - 12:56 AMT
Решение комитета по внешним отношениям Палаты представителей США поставить на голосование в комитете резолюцию 252 о Геноциде армян -положительное явление и результат деятельности представителей армянской общины США и ряда конгрессменов, которые не желают видеть вопрос Геноцида армян в качестве «заложника» в руках Турции. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава Центрального офиса «Ай Дата» Киро Маноян. При этом он сказал, что не считает это сигналом для Турции. По мнению Манояна данный шаг не согласован с Белым Домом.
Комментируя визит первого заместителя госсекретаря США в Армению, Маноян сказал: “Цель визита Джеймса Стейнберга – убедить Армению продолжить процесс нормализации армяно-турецких отношений”.
При этом глава Центрального офиса «Ай Дата» заметил, что возможно в преддверии 24 апреля Анкара предпримет какие-нибудь шаги в направлении нормализации армяно-турецких отношений, чтобы показать международному сообществу, что процесс продолжается. «Но это будет всего лишь имитацией», – отметил Киро Маноян.
Резолюция о признании Геноцида армян была представлена в 110 Конгресс США 31 января 2007 года конгрессменом-демократом от Калифорнии Адамом Шиффом. 10 октября комиссия по иностранным делам Палаты представителей 27 голосами «за» при 21 «против» одобрила резолюцию №106, однако администрация Джорджа Буша наложила вето на полное голосование в Палате и Сенате США.
В 2009 году резолюция вновь была представлена в Конгресс конгрессменами Адамом Шиффом и Марком Кирком. В настоящее время резолюция №252 уже имеет 134 сторонника в Палате представителей. Аналогичная резолюция также представлена и в Сенат.