5 Փետրվար 2010 - 12:27 AMT
«Ադրբեջանի կողմից շփման գծում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը տեսականորեն չի բացառվում, բայց չեմ կարծում, թե դա կպատահի»,- ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Շահբազյանի խոսքով, նոր պատերազմը նման չի լինի 1990-ականների սկզբի պատերազմին, քանի որ երկու երկրների բանակների պատրաստվածությունն ու զինվածության աստիճանն այլ է: «Ռազմական գործողությունների սկսվելուց անմիջապես հետո կողմերը մեծ մարդկային կորուստներ կկրեն, ինչը մեծ քանակությամբ փախստականների առաջացման պատճառ կդառնա»,- նկատեց նա:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարն ավելացրեց, որ պատերազմի վերսկսման վերաբերյալ Ադրբեջանի հիստերիան տեղին չէ, քանի որ 2008 թվականի մարտի սկզբին արդեն անհաջող փորձ է կատարվել, որի արդյունքում Ադրբեջանի բանակը զգալի կորուստներ կրեց:
2008 թվականի մարտի 3-4-ին ադրբեջանական ջոկատները փորձեցին ճեղքել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի պաշտպանությունը: ԼՂՀ ՊԲ կողմից ձեռնարկված միջոցների արդյունքում ադրբեջանական կողմն ավելի քան 20 մարդ կորցրեց:

"Virtually the possibility of renewed hostilities at Azerbaijan’s frontline is not ruled out, but I do not think it will happen," Artyush Shahbazyan, secretary of the ARFD parliamentary told a briefing at the National Assembly of Armenia.
According to Shahbazyan, a new war will not resemble the war of early 1990's, as the preparedness and weapons of the armies of both countries are different. "Immediately after hostilities starts, the parties will suffer great losses that would result in a great numbers of refugees," he said.
ARFD faction secretary added that the hysteria of Azerbaijan on the resumption of hostilities is not appropriate, since at the beginning of March 2008 an unsuccessful attempt had already been made and the Azerbaijani army had suffered substantial losses.
On March 3-4, 2008 the Azeri troops tried to break the NKR Defense Army. As a result of actions taken by the NKR army, the Azeri side lost more than 20 people.