5 Փետրվար 2010 - 12:27 AMT
«Ադրբեջանի կողմից շփման գծում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը տեսականորեն չի բացառվում, բայց չեմ կարծում, թե դա կպատահի»,- ՀՀ ԱԺ-ում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Շահբազյանի խոսքով, նոր պատերազմը նման չի լինի 1990-ականների սկզբի պատերազմին, քանի որ երկու երկրների բանակների պատրաստվածությունն ու զինվածության աստիճանն այլ է: «Ռազմական գործողությունների սկսվելուց անմիջապես հետո կողմերը մեծ մարդկային կորուստներ կկրեն, ինչը մեծ քանակությամբ փախստականների առաջացման պատճառ կդառնա»,- նկատեց նա:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարն ավելացրեց, որ պատերազմի վերսկսման վերաբերյալ Ադրբեջանի հիստերիան տեղին չէ, քանի որ 2008 թվականի մարտի սկզբին արդեն անհաջող փորձ է կատարվել, որի արդյունքում Ադրբեջանի բանակը զգալի կորուստներ կրեց:
2008 թվականի մարտի 3-4-ին ադրբեջանական ջոկատները փորձեցին ճեղքել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի պաշտպանությունը: ԼՂՀ ՊԲ կողմից ձեռնարկված միջոցների արդյունքում ադրբեջանական կողմն ավելի քան 20 մարդ կորցրեց:

“Теоретически не исключается вероятность возобновления военных действий на линии соприкосновения со стороны Азербайджана, но я не думаю, что это случится”, – в ходе брифинга в НС РА сказал секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян.
По словам Шахбазяна, новая война не будет похожа на войну начала 1990-х, так как подготовленность и степень вооружения армий обеих стран другая. «Сразу после начала военных действий стороны понесут большие человеческие потери, что станет причиной появления огромного числа беженцев», – заметил он.
Секретарь фракции АРФД добавил, что истерика Азербайджана о возобновления военных действий неуместна, так как в начале марта 2008 года была уже сделана неудачная попытка, в результате чего армия Азербайджана понесла существенные потери.
3-4 марта 2008 года азербайджанские отряды попытались прорвать оборону Армии обороны НКР. В результате предпринятых мер со стороны АО НКР, азербайджанская сторона потеряла свыше 20 человек убитыми.