5 Փետրվար 2010 - 11:32 AMT
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը գտնում է, որ հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությանը նպաստած ծառայողական անփութության համար մեղադրվող ոստիկանության 19 սպաներն անփութություն թույլ չեն տվել իրենց աշխատանքում:
Ինչպես գրաում է թուրքական Today's Zaman թերթը, Թուրքիայի վարչապետի վերահսկիչ հանձնաժողովը Դինքի այրի` Ռաքել Դինքի դիմումի համաձայն հանձնարարել է ՆԳՆ-ին հետաքննություն սկսել Տրաբզոնի ոստիկանության 19 սպաների եւ երկրի ոստիկանության հետախուզման բաժնի հանդեպ:
Մինչ ՆԳՆ զեկույցի հրապարակումը, Դինքի ընտանիքի փաստաբաններից մեկը` Դենիզ Թունը հայտարարեց, որ ոստիկանության աշխատակիցները, ինչպես նաեւ հետախուզական բաժնի աշխատակիցները իրազեկված են եղել Հրանտ Դինքի սպանության մասին, սակայն միջոցներ չեն ձեռնարկել այն կանխելու համար:
Հրանտ Դինքին սպանել են 2007 թ. հունվարի 19-ին, Ստամբուլում, «Ակոս» թերթի խմբագրության առջեւ: Ավելի քան երկու տարի ձգվող դատավարությունից հետո մարդասպաններն այդպես էլ չդատապարտվեցին: Գործի քնության արդյունքում, նորանոր մանրամասներ են ի հայտ գալիս, մասնավորապես «Էրգենեկոն» ահաբեկչական կազմակերպության մասնակցությունն այդ սպանությանը: Հրանտ Դինքին սպանել է 18-ամյա Օգյուն Սամասթը: Դատական նիստերից մեկի ժամանակ պարզվել էր, որ սպանության անմիջական պատվիրատուն միանգամայն այլ մարդ էր: Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո Թուրքիան լքեց Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը, որին նույնպես սպառնում էին ֆիզիկական հաշվեհարդարով:

Министерство внутренних дел Турции посчитало, что 19 офицеров полиции, которые обвинялись в служебной халатности, повлекшей за собой убийство главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка, не проявили небрежности в своей работе.
Как пишет турецкая газета Today’s Zaman, контрольная комиссия при аппарате премьер-министра Турции поручила министерству внутренних дел страны, согласно заявлению вдовы Динка Ракель Динк, провести расследование по делу 19 офицеров полиции провинции Трабзона и отделения разведки Полиции страны.
До обнародования доклада Министерства внутренних дел, один из адвокатов семьи Динка Дениз Туна заявил, что сотрудники полиции, разведки и жандармерии Турции были осведомлены о готовящемся убийстве Гранта Динка, но не предприняли мер, чтобы предотвратить убийство.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года у редакции газеты “Акос” в Стамбуле. После почти двухлетнего судебного заседания виновные в убийстве не осуждены. В деле раскрываются все новые и новые подробности, в частности, о причастности к убийству Динка членов террористической организации «Эргенекон». Подозреваемый в убийстве Гранта Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства. На одном из заседаний выяснилось, что непосредственным исполнителем заказа был совсем другой человек. После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.