5 Փետրվար 2010 - 11:17 AMT
Ներկայում Թուրքիան եւ Ադրբեջանը աննախադեպ քայլեր են անում ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերը աղավաղելու ուղղությամբ: «Այս հանգամանքներում ինձ չներգրավել փետրվարի 18-19-ին ԵԱՀԿ վեհաժողովին մասնակցելու մեկնող Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության կազմի մեջ` պատճառաբանելով, իբր ֆինանասական սղությունը, սխալ է», – ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը` ՀՀ ԱԺ-ում կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի հետ համատեղ տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ալավերդյանի խոսքերի համաձայն, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի վերջին արտահայտությունների առիթով «Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն է պատրաստել. «Քանի որ Հայաստանում, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցներում քչերը գիտեն, թե ինչի մասին են այդ բանաձեւերը», – նշել է նա:
«Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղարն ասել է, որ ԱԽ-ի այդ բանաձեւերի համաձայն, Ադրբեջանը որոշակի պարտավորություններ ունի եւ Հայաստանի խորհրդարանական խմբակցության պատվիրակությունը ԵԱՀԿ նախատեսվող վեհաժողովի ընթացքում պետք է կանխարգելող հայտարարություն անի այդ կապակցությամբ. «Քանի որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ակտիվ գործունեության ֆոնին անթույլատրելի է մեր պատվիրակության պասիվությունը», – բացատրել է Ալավերդյանը:
Ստեփան Սաֆարյանն ասել է, որ ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը հարգելու անհրաժեշտության մասին կրկնվող հայտարարություններից բացի, հայկական պատվիրակությունը ներկա կազմով ուրիշ ոչնչի ընդունակ չէ:

5 Февраль 2010 - 11:17 AMT
В настоящее время, Турция и Азербайджан предприняли беспрецедентные шаги по искажению фактов касательно четырех резолюций Совбеза ООН о нагорно-карабахской проблеме. «На этом фоне не включение меня в состав парламентской делегации Армении, якобы по причине недостаточного финансирования, на предстоящий 18-19 февраля саммит ОБСЕ является ошибкой», – сказала секретарь фракции «Наследие» Лариса Алавердян на брифинге в НС РА с руководителем фракции той же партии Степаном Сафаряном.
По словам Алавердян, по поводу последних высказываний Турции и Азербайджана касательно вышеуказанных резолюций Совбеза ООН, партия «Наследие» подготовила заявление. «Поскольку как внутри Армении, так и в международных структурах мало кто знает, что из себя в действительности представляют эти резолюции», – заметила она.
Как отметила секретарь фракции «Наследие» по резолюциям Совбеза определенные обязательства имеет также Азербайджан и парламентская делегация Армении в ходе предстоящего саммита ОБСЕ должна сделать превентивное заявление по этому поводу. «Так как не приемлема на фоне активных действий Азербайджана и Турции пассивность нашей делегации», – разъяснила Алавердян.
В свою очередь Степан Сафарян заметил, что кроме стандартных заявлений, типа «должно уважаться право народа НКР на самоопределение», конфликт должен решиться только мирным путем, армянская делегация в нынешнем составе ни на что больше не способна.