5 Փետրվար 2010 - 10:41 AMT
Հովհաննես Իգիթյան. Ղարաբաղյան հակամարտությունը դարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների փաթեթի մի մասը
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը դարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների փաթեթի մի մասը: Ըստ իս, Հայաստանում այնպիսի մարդ չի մնացել, որը դա դեռ չի հասկացել: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության անդամ, խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախկին նախագահ Հովհաննես Իգիթյանը: Ըստ նրա, ղարաբաղյան հակամարտությունը չի լուծվում ինչ-որ սկզբունքների հիման վրա, քանի որ հաշվի չի առնվում ԼՂՀ-ի կարծիքը: Ընդ որում, նա սխալ է համարել այն, որ ՀՀ իշխանությունները արժանի պատասխան չեն տալիս Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ղեկավարության հակահայկական հայտարարություններին: Ըստ Իգիթյանի, բանակցային կողմերը օգտվում են եւ միջազգային հանրությանն են ներկայացնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարություններն այնպես, ինչպես նրանց ձեռնատու է: «Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքան ուժեղ են երկրների դիրքերը միջազգային ասպարեզում»,-ասել է Իգիթյանը:
Ընդ որում նա նշել է, որ Ադրբեջանը չի գնում ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը ռազմական ճանապարհով ոչ թե այն պատճառով, որ Հայաստանից թույլ է, այլ որովհետեւ Բաքուն դիվանագիտական առավելություն ունի այս հարցում, որոնք նա կկորցնի պատերազմի վերսկսման դեպքում: «Ադրբեջանը տեսնում է, որ բանակցությունների միջոցով հակամարտությունն իր օգտին է լուծվում»,-ասել է ՀՀՇ վարչության անդամը:
Հայոց համազգային շարժում Հայաստանի հասարակական քաղաքական կազմակերպություն է, լիբերալ-ժողովրդավարական կողմնորոշմամբ: 1991-1998 թ-ին իշխող կուսակցություն էր: 1990 թ-ին ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի ընտրություններին կուսակցությունը ստացել է ձայների 36%: Առաջնորդներն էին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Տեր Հուսիկ Լազարյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Վանո Սիրադեղյանը եւ Արարատ Զուրաբյանը:

Урегулирование карабахского конфликта стало частью пакета нормализации армяно-турецких отношений. По-моему, в Армении не осталось такого человека, который этого не понял. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член правления Армянского общенационального движения (АОД), бывший председатель парламентской комиссии по внешним связям Ованес Игитян. По его словам, карабахский конфликт не решается по каким либо принципам, поскольку мнение НКР не считается. При этом он посчитал неправильным то, что власти Армении не дают достойный ответ антиармянским заявлениям руководства Турции и Азербайджана. По словам Игитяна, переговорные стороны конфликта используют и представляют международному сообществу заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ так, как им выгодно. «Все зависит от того, насколько сильны позиции стран в международной арене”, – сказал Игитян.
При этом он заметил, что Азербайджан не решает карабахский конфликт военным путем не потому, что он слабее Армении, а потому, что Баку имеет дипломатические преимущества в этом вопросе, которые с развязыванием войны он потеряет. “Азербайджан видит, что путем переговоров конфликт решается в его пользу”, – заметил Ованес Игитян.
Армянское общенациональное движение – общественно-политическая организация Армении либерально-демократической ориентации. Находилась у власти в 1991-1998 годах. В 1990г. на выборах в Верховный Совет Арм.ССР партия получила 36% голосов.
Лидеры — Левон Тер-Петросян, Тер-Усик Лазарян, Александр Арзуманян, Вано Сирадегян и Арарат Зурабян.