26 Հունվար 2010 - 08:52 AMT
Հունվարի 26-ին Երեւանում տեղի ունեցավ Combined Endeavor 2010 զորվարժությունների կապի, հեռահաղորդակցությունների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նախնական պլանավորման համաժողովը, որի կազմակերպիչն էր ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարությունը: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցեցին կապի շուրջ 300 մասնագետներ, ինչպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, այնպես էլ գործընկեր 34 երկրներից:
Համաժողովում հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը, որը կարեւորեց նման միջոցառման անցկացումը` նշելով, որ մասնակից երկրների մեծ քանակը ցույց է տալիս նրանց լուրջ վերաբերմունքը տարածաշրջանում կապի, հեռահաղորդակցությունների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ամենալայնածավալ զորավարժությունների հանդեպ:
Նազարյանը նշել է, որ զորավարժությունների նպատակն է նպաստել մասնակից երկրների տեղեկատվական համակարգերի զարգացմանն ու նրանց արդյունավետ ինտեգրմանը կոալիցիոն ուժերին: «Զորավարժությունների ընթացքում ձեռք բերած հմտություններն ու գիտելիքները հետագայում կկիրառվեն կոալիցիոն գործողությունների ժամանակ, որոնց նպատակն է անվտանգ միջավայր ստեղծել, ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում»,-ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Նազարյանն ասել է նաեւ, որ նման տիպի զորավարժությունների 16-ամյա պատմության ընթացքում Հայաստանը մասնկցել է ութին, իսկ 2006թ. ՀՀ տարածքում տեղի է ունեցել Combined Endeavor – 2006 զորավարժությունների հիմնական պլանավորման համաժողովը: «Զորավարժությունների ընթացքում ձեռք բերած հմտություններն ու գիտելիքները հայկական զորակազմը կիրառել է Իրաքում, Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում»,-ասել է նա:

26-го января в Ереване состоялась конференция предварительного планирования маневров Combined Endeavor 2010 в сфере связи, телекоммуникаций и информационных технологий, организованная Европейским командованием США. В работе конференции приняли участие 300 специалистов сферы связи из 34 стран, как членов НАТО, так и из стран-партнеров.
На конференции выступил заместитель министра обороны Армении Ара Назарян, который придал важность проведению подобного мероприятия, отметив, что присутствие большого количества стран-участниц показывает их серьезное отношение к самым масштабным маневрам в регионе в сфере связи, телекоммуникаций и информационных технологий.
Назарян отметил, что целью маневров является содействие развитию информационных систем стран-участников и их эффективной интеграции в состав коалиционных сил. «Приобретенные навыки и знания в ходе учений в дальнейшем будут использованы во время коалиционных действий, цель которых – создать безопасную среду, как в регионе, так и во всем мире», – заметил замминистра обороны РА.
Назарян также сообщил, что за 16-летнюю историю учений подобного рода, Армения приняла участие в восьми, а в 2006 году на территории РА состоялась конференция основного планирования маневров Combined Endeavor – 2006. «Приобретенные навыки и знания армянского военного контингента в ходе этих военных учений были применены в Ираке, Косово и Афганистане», – подчеркнул он.