26 Հունվար 2010 - 10:12 AMT
Այն ակնկալիքներն, որ կային Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպումից, արդարացան: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վերլուծական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Հակոբյանը: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում Հակոբյանը գնահատել է 2010թ. որպես գործնական քայլերի տարի: Ըստ նրա, 2009թ. նախապատրաստական փուլ էր այդ քայլերի իրագործման համար:
Ընդ որում, անդրադառնալով նորացված Մադրիդյան սկզբունքների ներածությանը, Հակոբյանն ասել է, որ թեեւ հայտնի չէ, թե ինչ սկզբունքներ են ընդգրկված ներածական մասում, կարելի է ենթադրել, որ այնտեղ ձեւակերպվել են այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կարգավորվելու է հակամարտությունը: Ըստ նրա, այդ սկզբունքները վերցված են Մադրիդյան սկզբունքներից: «Եվ եթե դա ձեւակերպենք, ապա ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծվելու է երկու միջազգային նորմերի` տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա: Ես կարծում եմ, որ դա գրանցվելու է ներածության մեջ»,-ասել է Հակոբյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ չի կարծում, թե ներածության մեջ որոշակի ժամկետ կամրագրվի: «Հավանաբար, կլինի ամրագրված հաջորդականություն»,-ասել է Ռուբեն Հակոբյանը:
«Հայկական կողմի համար նվաճում կարելի է համարել այն, որ Արցախը վերջապես կմասնակցի բանակցություններին: Թեեւ դժվար է ասել, թե ինչ կարգավիճակով Լեռնային Ղարաբաղը կմասնակցի բանակցություններին: Չեմ կարծում, որ Ադրբեջանը կհամաձայնվի, որ հայկական պատվիրակությունը 2 ձայնի իրավունք ունենա»,-ասել է Ռ.Հակոբյանը` հավելելով, որ այն փաստը, որ ԼՂՀ-ն մասնակցելու է բանակցություններին, արդեն իսկ նվաճում է:
«Արցախի վերադարձը բանակցային գործընթաց լիովին կփոխի խաղի կանոնները»,-ասել է Հակոբյանը` հավելելով, որ ԼՂՀ-ն կարող է գործող անձ դառնալ այս գործընթացում:

26 Январь 2010 - 10:12 AMT
Те ожидания, которые были от трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Сочи оправдались. Об этом на пресс-конференции в Ереване директор Центра аналитических исследований Рубен Акопян. В контексте урегулирования карабахского конфликта Акопян оценил 2010 год, как год действенных шагов. По его словам, 2009 год был подготовительным этапом для осуществления этих шагов.
При этом касаясь преамбулы обновленных Мадридских принципов, Акопян сказал, что хотя и неизвестно, какие принципы включены в преамбулу, можно предположить, что в ней будут сформулированы те принципы, по которым будет урегулирован конфликт. По его мнению, эти принципы взяты из Мадридских документов. «И если дать этому формулировку, то карабахский конфликт будет решен в рамках двух международных норм – территориальная целостность и самоопределение народа. Я думаю, что это будет зафиксировано в преамбуле”, – отметил Акопян. При этом он заметил, что не думает, что в преамбуле будут определенные сроки. «Скорее всего, будут зафиксированная последовательность», – сказал Рубен Акопян.
“Для армянской стороны достижением можно считать то, что Арцах наконец-то будет участвовать в переговорном процессе. Хотя и сложно сказать в каком статусе Нагорный Карабах примет участие в переговорах. Не думаю, что Азербайджан согласиться на два голоса с армянской стороны”, – сказал Рубен Акопян, добавив, что тот факт, что НКР примет участие в переговорном процессе уже достижение.
“Возвращение Арцаха в переговорный процесс поменяет правила игры”, – подчеркнул Акопян, добавив, что НКР даже может стать действующей фигурой в этом процессе.