26 Հունվար 2010 - 10:12 AMT
ԼՂՀ-ի վերադարձը բանակցային գործընթաց կփոխի խաղի կանոնները
Այն ակնկալիքներն, որ կային Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպումից, արդարացան: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վերլուծական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Հակոբյանը: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում Հակոբյանը գնահատել է 2010թ. որպես գործնական քայլերի տարի: Ըստ նրա, 2009թ. նախապատրաստական փուլ էր այդ քայլերի իրագործման համար:
Ընդ որում, անդրադառնալով նորացված Մադրիդյան սկզբունքների ներածությանը, Հակոբյանն ասել է, որ թեեւ հայտնի չէ, թե ինչ սկզբունքներ են ընդգրկված ներածական մասում, կարելի է ենթադրել, որ այնտեղ ձեւակերպվել են այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կարգավորվելու է հակամարտությունը: Ըստ նրա, այդ սկզբունքները վերցված են Մադրիդյան սկզբունքներից: «Եվ եթե դա ձեւակերպենք, ապա ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծվելու է երկու միջազգային նորմերի` տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա: Ես կարծում եմ, որ դա գրանցվելու է ներածության մեջ»,-ասել է Հակոբյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ չի կարծում, թե ներածության մեջ որոշակի ժամկետ կամրագրվի: «Հավանաբար, կլինի ամրագրված հաջորդականություն»,-ասել է Ռուբեն Հակոբյանը:
«Հայկական կողմի համար նվաճում կարելի է համարել այն, որ Արցախը վերջապես կմասնակցի բանակցություններին: Թեեւ դժվար է ասել, թե ինչ կարգավիճակով Լեռնային Ղարաբաղը կմասնակցի բանակցություններին: Չեմ կարծում, որ Ադրբեջանը կհամաձայնվի, որ հայկական պատվիրակությունը 2 ձայնի իրավունք ունենա»,-ասել է Ռ.Հակոբյանը` հավելելով, որ այն փաստը, որ ԼՂՀ-ն մասնակցելու է բանակցություններին, արդեն իսկ նվաճում է:
«Արցախի վերադարձը բանակցային գործընթաց լիովին կփոխի խաղի կանոնները»,-ասել է Հակոբյանը` հավելելով, որ ԼՂՀ-ն կարող է գործող անձ դառնալ այս գործընթացում:
Հունվարի 25-ին Սոչիում տեղի ունեցավ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: