5 Փետրվար 2010 - 10:27 AMT
Հայաստանում ծխում է 15 տարեկանից բարձր տղամարդկանց 55 տոկոսը եւ, ընդհանուր առմամբ, բնակչության 27 տոկոսը
«Հայաստանում ծխում է 15 տարեկանից բարձր տղամարդկանց 55 տոկոսը եւ, ընդահնուր առմամբ, բնակչության 27 տոկոսը: Ծխողների թիվը շարունակում է բարձր մնալ»,-փետրվարի 5-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Թաթուլ Հակոբյանը:
Ըստ նրա, Վրաստանում ծխում է բնակչության 28 տոկոսը, Ադրբեջանում` 18 տոկոսը, Թուրքիայում` 33-ը, ԵՄ-ի երկրներում` 27 տոկոսը, իսկ ԱՊՀ-ում` 32 տոկոսը:
«Քարոզչությունն պայքարի անարդյունավետ ձեւ է Հայաստանի համար: Ծխելու դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցը ծխախոտի գների բարձրացումն է»,-հայտարարել է Թ.Հակոբյանը:
Ըստ նրա, ծխախոտի սպառման բարձր մակարդակը թոքերի քաղցկեղի եւ սրտանոթային հիվանդությունների ավելացման պատճառներից մեկն է:
«Ալկոհոլի սպառման մակարդակը Հայաստանում բավականին ցածր է: Մեր երկրում մարդը տարեկան օգտագործում է 1,4 լ ալկոհոլ, նույնանման ցուցանիշ է գրանցվել Վրաստանում ու Թուրքիայում: Իսկ Ադրբեջանում միջինը սպառվում է 4,3լ ալկոհոլ: ԵՄ երկրներում այդ ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է եւ կազմում է 11,4 լ»,-ասել է Հակոբյանը:

5 Февраль 2010 - 10:27 AMT
“В Армении курят 55% мужчин старше 15 лет, и 27% населения в целом. Уровень потребления табака как был, так и остается высоким”, – на пресс-конференции 5 февраля сообщил замминистра здравоохранения Армении Татул Акопян.
По его словам, в Грузии курит 28% населения, в Азербайджане – 18%, в Турции – 33, в странах ЕС – 27, а в СНГ – 32%.
“Пропаганда – неэффективный метод борьбы с курением в Армении. Самый эффективный метод борьбы с курением – повышение цен на табачные изделия”, – заявил Татул Акопян.
По его словам, высокий уровень потребления табачных изделий является причиной сохранения высокого уровня сердечнососудистых заболеваний и рака легких.
“Уровень потребления алкоголя в Армении довольно низкий. В нашей стране человек ежегодно потребляет 1,4 литров алкоголя, аналогичный показатель у Грузии и Турции. А в Азербайджане в среднем потребляют 4,3 литра алкоголя. В странах Евросоюза этот показатель намного высок и равен 11,4 литрам”, – сообщил Татул Акопян.