Արձանագրությունների ստորագրումը մեկ բան է, երկու ժողովրդների հաշտեցումը` տեւական եւ բարդ գործընթաց է: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է 2001-2004 թթ. գործող TARC թուրք-հայկական հաշտեցման հանձնաժողովի նախագահ, ամերիկացի փորձագետ Դեւիդ Ֆիլիպսը, որը Հայաստանում էր գտնվում «Խոսելով անցյալի մասին» իր գրքի շնորհանդեսի կապակցութկամբ:
Իր գիրքը ներկայացնելով հայ ընթերցողին` հանձնաժողովի նախագահը պատմել է TARC-ի ստեղծման պատմության եւ գործունեության մասին: «2001թ., երբ սկսվեց հաշտեցման գործընթացը, ես չէի պատկերացնում, թե թուրքերը որքան չեն ցանկանում շփման գնալ հայերի հետ: Այն ժամանակ թուրքերի համար ցանկացած խոսակցություն հայերի կամ Հայկական հարցի մասին որոշակի ծածկագիր էր, որ նշանակում էր միայն մեկ բան` Հայոց ցեղասպանություն: Սակայն այնուհետեւ, երբ հանձնաժողովը սկսեց գործել, կարողացավ կոտրել այդ սառույցն ու վերացնել առկա տաբուները»,-ասել է Դեւիդ Ֆիլիպսը: Ըստ նրա, TARC-ը նպաստեց նրան, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի պաշտոնյաների միջեւ շփումներ սկսվեն:
Փորձագետը հայտարարել է նաեւ, որ հանդիպումների եւ քննարկումների ընթացքում, որ եղան հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակներում, քիչ չէին տարաձայնություններն ու վեճերը Հայոց ցեղասպանության թեմայի շուրջ: Ինչպես հիշում է փորձագետը, հանձնաժողովի մասնակիցները բազմիցս են սպառնացել հրաժարվել հանձնաժողովի աշխատանքներից: «Թուրքիերից շատերը մտավախություն ունեին եւ ունեն, որ Հայոց ցեղասպանության հարցով միջազգային հանրությունը փորձում է վախեցնել Թուրքիային: Դա կարելի է Սեւրի սինդրոմ անվանել»,-ասել է Դեւիդ Ֆիլիպսը:
Ըստ նրա, TARC-ն, որ ի սկզբանե պետք է ընդամենը մեկ տարի գործեր, աշխատեց երեք տարի: «Հանձնաժողովը կոչ էր անում Հայաստանի եւ Թուրքիայի կառավարություններին բացել սահմանն ու դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել: Անդրադառնալով անցյալին` ես կարող եմ ասել, որ հանձնաժողովն առաջ անցավ իր ժամանակից: Արձանագրությունների ստորագրումը կատարվեց մեր հանձնաժողովի աշխատանքի օրինակով»,-ասել է թուրք-հայկական հաշտեցման հանձնաժողովի նախագահը:
Դեւիդ Ֆիլիպս 2001-2004 թթ. Թուրքիայում եւ Կովկասում ղեկավարել է քաղաքացիական դիվանագիտության ծրագիրը: TARC թուրք-հայկական համաձայնեցման հանձնաժողովի նախագահն է:
Հաշտեցման հանձնաժողովը գործել է 2001 թ-ի հուլիսից մինչեւ 2004 թ-ի ապրիլը: Հանձնաժողովի աշխատանքը ձախողվել է այն պատճառով, որ Թուրքիան չի ցանկացել ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը եւ շարունակում էր միջամտել ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Սեւրի խաղաղ պայմանագիրը Վերսալ-Վաշինգտոն համակարգի պայմանագրերից մեկն է, որի ստեղծումը նշանավորեց Առաջին աշխարհամարտի ավարտը: Այն ստորագրվել է 1920թ. օգոստոսի 10-ին Ֆրանսիայի Սեւր քաղաքում Անտանտի դաշինքի եւ նրան միացած երկրների (Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, Ճապոնիա, Բելգիա, Հունաստան, Լեհաստան, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սերբերի, խորվաթների ու սլովենների թագավորություն, Հիջազի, Չեխոսլովակիա եւ Հայաստան) մի կողմից, եւ Օսմանյան կայսրության միջեւ մյուս կողմից: Պայմանագրի ստորագրման ժամանակ Թուրքիայի տարածքի մեծ մասն արդեն զավթել էին: Սեւրի պայմանագրի հիմքում Սայքս-Պիկոյի (1916թ.) անգլա-ֆրանսիական համաձայնագրի պայմաններն էին եւ Սան Ռեմոյում տերությունների կոնֆերանսի որոշումները: Ըստ Սեւրի պայմանագրի, Թուրքիան ճանաչում էր Հայաստանն որպես «ազատ եւ անկախ պետություն»: Թուրքիան ու Հայաստանը համաձայնվում էին ենթարկվել ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի որոշմանը սահմանների հարցում` Վան, Բիթլիս, Էրզրում եւ Տրաբզոնի վիլայեթներում, եւ ընդունել Հայաստանի ելքը դեպի Սեւ ծով ապահովելոի պայմանները (Բաթումով): Հայաստանը, Վրաստանն ու Ադրբեջանը պետք է հաստատեին սահմանները ուղղակի բանակցությունների միջոցով այդ պետությունների միջեւ, իսկ համաձայնության հասնելու անկարողության դեպքում` դաշնային տերությունների միջնորդության միջոցով: Սեւրի պայմանագիրը, որն այդպես էլ ուժի մեջ չմտավ, դե-յուրե լիովին դադարեց գործել 1923թ. Լոզանի կոնֆերանսում նրա պայմանների վերանայման արդյունքում, երբ կնքվեց Լոզանի խաղաղ պայմանագիրը:

5 Февраль 2010 - 09:52 AMT
Подписание Протоколов одно, а примирение двух народов – длительный и сложный процесс. Об этом в Ереване заявил председатель Турецко-армянской согласительной комиссии – TARC, действующей в 2001-2004 гг., американский эксперт Дэвид Филипс, находящийся в Армении для участия в презентации армянский перевод своей книги «Говоря о прошлом».
Представляя армянскому читателю свою книгу, председатель TARC рассказал об истории создания и о деятельности этой комиссии. «В 2001 году, когда начался процесс примирения, я не представлял, как сильно турки не желают идти на контакт с армянами. Тогда любой разговор об армянах или Армянском вопросе для турок представлял собой некий код, который означал только Геноцид армян. Но затем, когда комиссия начала действовать, она смогла разбить лед и ликвидировать существующие табу»,- сказал Дэвид Филипс. По его словам, TARC способствовал началу общения между официальными лицами Армении и Турции.
Эксперт также заявил, что в ходе встреч и обсуждений, которые проводились в рамках работы комиссии, было немало разногласий и ссор, особенно, вокруг темы Геноцида армян. Как вспоминает участник народной дипломатии между Арменией и Турцией, участники комиссии не раз грозили отказаться от участия в работе комиссии. «Очень многие турки опасались и опасаются, что вопросом Геноцида армян международное сообщество пытается напугать Турцию. Это можно назвать «Севрским синдромом»,- подчеркнул Дэвид Филипс.
По его словам, TARC, которая изначально должна была действовать всего год, продолжила свою деятельность три года. «TARC призывала правительства Армении Турции открыть границу и установить дипломатические отношения. Оглядываясь на прошлое, я могу сказать, что эта комиссия опередила свое время. Подписание Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений было сделано на примере того, к чему стремилась наша комиссия»,- сказал председатель TARC.
Как говорится в Протоколах о нормализации армяно-турецких отношений, «не позднее, чем через месяц после первого заседания межправительственной комиссии, должна стартовать работа подкомиссии, занимающаяся исторической плоскостью – налаживанием диалога, направленного на восстановление взаимного доверия между двумя народами, в том числе для уточнения проблем путем беспристрастного научного исследования исторических документов и архивов и формирования предложений – с участием армянских, турецких, швейцарских и других международных экспертов.
Севрский мирный договор – один из договоров Версальско-Вашингтонской системы, создание которой ознаменовало завершение Первой мировой войны. Подписан 10 августа 1920 в Севрt (Франция) странами Антанты и присоединившимися к ним государствами (Великобританией, Францией, Италией, Японией, Бельгией, Грецией, Польшей, Португалией, Румынией, Королевством сербов, хорватов и словенцев, Хиджазом, Чехословакией и Арменией), с одной стороны, и Османской империей- с другой. Ко времени подписания договора большая часть Турции уже была оккупирована войсками великих держав.
В основу Севрского мирного договора были положены условия англо-французского соглашения Сайкс-Пико (1916 г.) и решения конференции держав в Сан-Ремо (апрель 1920 года).
По Севрскому миру, Турция признавала Армению как «свободное и независимое государство». Турция и Армения соглашались подчиниться президенту США Вудро Вильсону по арбитражу границ в пределах вилайетов Ван, Битлис, Эрзрум и Трапезунд и принять его условия относительно доступа Армении к Чёрному морю (через Батум). Армения, Грузия и Азербайджан должны были установить свои взаимные границы путём прямых переговоров между этими государствами, а при невозможности достичь согласия — путем посредничества союзных держав.
Севрский договор, фактически так и не вступивший в силу, де-юре полностью перестал действовать после пересмотра его условий на Лозаннской конференции 1923 года (Лозаннский мирный договор).