5 Փետրվար 2010 - 06:47 AMT
Լոնդոն կատարելիք աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին դասախոսությամբ հանդես կգա Chatham House-ում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնի է դարձել իրազեկ աղբյուրներից Մեծ Բրիտանիայում: Ըստ աղբյուրի, Մեծ Բրիտանիան մտադիր է ակտիվացնել իր քաղաքականությունը տարածաշրջանում, մասնավորապես, հայ-թուրքական կարգավորման ուղղությամբ: «Քանի որ Մեծ Բրիտանիան կողմ է Թուրքիայի անդամակցությանն ԵՄ-ին, նա հասկանում է, որ Անկարայի համար դեպի Եվրոպա ընկած ճանապարհն անցնում է Հայաստանով: Հենց այդ նպատակն է հետապնդում Ս.Սարգսյանի հրավերը: Հրավերն, հավանաբար, ստացվել է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարից: Հարկ է նշել, որ սա Հայաստանի նախագահի առաջին այցն է Լոնդոն: Սերժ Սարգսյանից առաջ Մեծ Բրիտանիա հայ նախագահներից ոչ մեկը չի հրավիրվել»,-ասել է աղբյուրը:
ՀՀ նախագահը Լոնդոնում կլինի փետրվարի 9-11-ը: Դասախոսությունը Chatham House-ում նախատեսվում է փետրվարի 11-ին:
Chatham House-ը` Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտը բարեգործական կազմակերպություն է եւ համաշխարհային առաջատար ինստիտուտներից մեկը, որը մասնագիտանում է միջազգային հարաբերությունների վերլուծության ոլորտում: Հիմնվել է 1920թ. Լոնդոնում: Շենքը, որտեղ այժմ գտնվում է կազմակերպությունը, որպես տուն է ծառայել երեք վարչապետների համար, ներառյալ կոմս Չատեմին, մինչեւ որ 1923թ. այն չնվիրաբերվեց ինստիտուտին: Միջազգային աջակցության շնորհիվ, ինստիտուտին հաջողվում է զերծ մնալ կառավարության եւ քաղաքական գործիչների ճնշումներից: Եկամուտը կազմում են բարեգործական դրամաշնորհներն, անդամավճարները, կորպորացիաների նվիրատվությունները: Ինստիտուտը կազմակերպում է հանդիպումներ եւ բանավեճեր: Ըստ կանոնի, մասնակիցները կարող են ազատ օգտվել ստացված տեղեկատվությունից, սակայն իրավունք չունեն հրապարակել ելույթ ունեցողների անուններն ու աշխատավայրը: Ավելին` չի կարելի հիշատակել, թե հատկապես որտեղից է ստացվել տեղեկատվությունը: Ինստիտուտը հետազոտություններ է անցկացնում Աֆրիկայում, Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում, Ասիայում, Եվրոպայում, պաշտպանության, միջազգային տնտեսության ոլորոտներչում, Մերձավոր Արեւելքի, Ռուսաստանի ոը Եվրասիայի գծով: Կառավարվում է Խորհրդի կողմից գաղտնի քվեարկության միջոցով 3 տարի ժամկետով` եւս 3 տարով վերընտրվելու իրավունքով: Խորհուրդն երեք կոմիտե ունի` գործադիր, ֆինանսական եւ ներդրումային: Խորհրդի նախագահն է լորդ Մարշալ Նայթսբրիջը, տնօրենն է` պրոֆեսոր Վիկտոր Բալմեր-Թոմասը:

В рамках рабочего визита в Лондон президент Армении Серж Саргсян выступит с лекцией в Chatham House об армяно-турецких отношениях. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили информированные источники в Великобритании. По словам источника, Великобритания намерена активизировать свою политику в регионе в 2010 году, в частности в процессе нормализации армяно-турецких отношений. «Так как Великобритания выступает за вступление Турции в ЕС, она понимает, что для Анкары путь в Европу лежит через Армению. Именно с этой целью и последовало приглашение Саргсяну. Приглашение, скорее всего, поступило от главы МИД Великобритании. Следует подчеркнуть, что это первый визит президента Армении в Лондон. До Сержа Саргсяна никто из армянских президентов в Великобританию не приглашался», – подчеркнул источник.
Президент Армении будет находиться в Лондоне с 9 по 11 февраля. Лекция в Chatham House запланирована на 11 февраля.
Chatham House – (Королевский институт международных отношений) – благотворительная организация и один из ведущих мировых институтов, специализирующихся на анализе международных отношений. Был основан в Лондоне в 1920 г. Здание, где сейчас располагается организация, служило домом для трех премьер-министров, включая графа Чатама, пока в 1923 г. оно не было подарено институту.
Благодаря международной поддержке, институт остается свободным от давления со стороны правительства и политиков. Доход составляют благотворительные гранты, членские взносы, пожертвования корпораций.
КИМО организует много встреч и дискуссий. Если они проводятся согласно «Правилу Chatham House, это означает, что участники могут свободно использовать полученную информацию, но они не имеют права разглашать имя и место работы выступавших. Более того: нельзя упоминать, где именно была получена информация.
Институт проводит исследования в таких крупных областях, как Африка, Северная и Южная Америки, Азия, оборона, Европа, международная экономика, Ближний Восток, Россия и Евразия, а также устойчивое развитие. Управление институтом осуществляет Совет, избираемый членами КИМО путем тайного голосования на три года с правом перевыборов еще на три. В Совете – три комитета: исполнительный, финансовый и инвестиционный. Председатель Совета – лорд Маршалл Найтсбридж, директор – профессор Виктор Балмер-Томас.