ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այդ մասին Երեւանում հայտնեց ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
Դիվանագետի խոսքով, ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում տարածաշրջանային խնդիրների լուծման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը Միացյալ Նահանգների համար շատ կարեւոր է, եւ մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր օժանդակությունն այդ գործընթացին»,- ասաց Սթայնբերգը` ավելացնելով, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը դրական քայլ է գործընթացի շարունակման համար:
Հայաստանի նախագահն իր հերթին ողջունեց ԱՄՆ հավասարակշռված քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
«Անցած տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ն դարձել է մեր առեւտրային հինգերորդ գործընկերը եւ երրորդը` արտահանման գծով, ինչը մեզ համար չափազանց կարեւոր է: Մենք որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ ենք կատարել, ինչը եւս պետք է նպաստի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Ջեյմս Սթայնբերգի խոսքով, փոխպետքարտուղար դառնալուց ի վեր սա իր երկրորդ այցն է Հայաստան: Նա ՀՀ նախագահին փոխանցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնի ջերմ ողջույնները եւ վերահաստատել ամերիկյան կողմի «պատրաստակամությունն ու ցանկությունը` շարունակելու աշխատել եւ երկկողմ, եւ բազմակողմ հարցերի, այդ թվում նաեւ` տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ»:
ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ուղեկցում են ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը, Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Մարի Յովանովիչը, պաշտոնատար այլ անձինք, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

4 Февраль 2010 - 17:08 AMT
США продолжат оказывать содействие процессу нормализации армяно-турецких отношений. Об этом заявил в Ереване первый заместитель госсекретаря США Джеймс Стейнберг на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном.
По словам дипломата, США высоко ценят усилия Армении по решению региональных проблем. «Урегулирование армяно-турецких отношений очень важно для Соединенных Штатов, и мы готовы продолжить содействие этому процессу», – сказал Стейнберг, добавив, что решение КС РА по армяно-турецким Протоколам является положительным шагом для продолжения процесса.
В свою очередь, президент Армении приветствовал взвешенную политику США в регионе.
«За прошедшие годы США стали нашим пятым торговым партнером и третьим по экспорту, что для Армении очень важно. Мы провели ряд законодательных реформ, которые будут способствовать углублению двухсторонних отношений», – сказал Серж Саргсян.
По словам Джеймса Стейнберга, с момента его назначения на пост заместителя госсекретаря США это его второй визит в Армению. Он передал президенту Армении приветствия госсекретаря США Хиллари Клинтон и подтвердил готовность и желание американской стороны работать как по двусторонним, так и многосторонним вопросам, в том числе региональным проблемам.
Заместителя госсекретаря США в ходе визита в Армению сопровождает заместитель госсекретаря США Филип Гордон. На встрече с президентом Армении также присутствовала посол США в Ереване Мари Йованович, передает пресс-служба главы государства.