4 Փետրվար 2010 - 16:27 AMT
«Մենք «Ոչ» բողոքի շարժումն սկսեցինք, որպեսզի կանխենք Հայաստանի ԱԺ-ում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների վավերացումը ներկա տեսքով», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցի ժամանակ ասել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
Ռուստամյանի խոսքերի համաձայն, ՀՅԴ-ն նախկինում գրքույկ էր տարածել, որի մեջ առաջարկություն կար արձանագրություններում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու մասին, որպեսզի կանխվի թուրքական կողմի ներկայացրած նախապայմանների իրականացումը: «Մենք սկզբից եւեթ ասում էինք, որ Դաշնակցությունը արձանագրությունների վավերացմանը կողմ կլինի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը ընդունի մեր առաջարկությունները», – ասել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավորը:
Ռուստամյանն ավելացրել է, որ ՀՅԴ առաջարկած փոփոխություններն արձանագրությունների մեջ մտցնելու դեպքում, Հայաստանին ուղղված բոլոր սպառնալիքները կվերանան: «Մենք «Ոչ» բողոքի շարժման բոլոր մասնակիցների հետ, այդ թվում նաեւ «Ժառանգություն» կուսակցության հետ պայքարը սկսեցինք այս տրամաբանությունից ելնելով: Հիմա, երբ «Ժառանգությունը» հանդես է գալիս արձանագրությունների վավերացման դեմ ընդհանրապես, նույնիսկ մեր առաջարկած վերապահումներից հետո, դա մեր սկսած պայքարի տրամաբանությունից դուրս է», – ընդգծել է Արմեն Ռուստամյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ վերը ասվածից հետեւում է, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունը չի հասկացել, թե ինչ պայքարի մեջ է մտել: «Քանի որ արձանագրությունների վերապահումներով վավերացման դեպքում բոլոր սպառնալիքները կվերանան, արձանագրությունների պայմանները միայն կլինեն` սահմանի բացումը եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: Եթե այս էլ ընդունելի չէ «Ժառանգության» համար, ուրեմն այս կուսակցության ներկայացուցիչները դեմ են ընդհանրապես Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուն», – մանրամասնել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչը:
ՀՅԴ հետագա գործունեության վերաբերյալ Ռուստամյանն ասել է, որ ՀՅԴ խմբակցությունը շուտով ՀՀ ԱԺ օրակարգի մեջ լրացումներ մտցնելու մասին օրինագիծ է ներկայացնելու, որպեսզի խորհրդարանը վերապահումների իրավունք ունենա: «Եթե այս օրինագիծը չընդունվի, ապա մենք նախագահից պահանջելու ենք, որպեսզի արձանագրությունները Ազգային Ժողով ներկայացվի միայն վերապահումներով: Եթե այս էլ չհաջողվի, ապա մենք ավելի ուժեղ պայքարով կձախողենք արձանագրությունների վավերացումը», – ասել է նա:

4 Февраль 2010 - 16:27 AMT
“Мы начали протестное движение «Нет» для того, чтобы предотвратить ратификацию подписанных армяно-турецких Протоколов парламентом Армении в нынешнем виде”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян.
По словам Рустамяна, ранее АРФД распространил брошюру, в которой предлагается внести соответствующие изменения в существующие Протоколах, чтобы предотвратить реализацию предусловий турецкой стороны. «Мы изначально говорили, что Дашнакцутюн выступит за ратификацию Протоколов, только в том случае, если руководство Армении примет наши предложения», – заметил депутат из фракции АРФД.
Рустамян добавил, что при внесении предлагаемых АРФД изменений в Протоколах, все существующие угрозы для Армении будут нейтрализованы. «Мы со всеми участниками протестного движения «Нет», в том числе и партией «Наследие» начали борьбу, исходя из этой логики. Сейчас, когда «Наследие» выступает против ратификации Протоколов вообще даже с предлагаемыми нами оговорками – это не умещается в логику начатой нами борьбы», – подчеркнул Армен Рустамян.
Рустамян также заметил, что из вышесказанного следует, что партия «Наследие» не поняла, в какую борьбу вступила. «Так как при ратификации Протоколов с оговорками все угрозы будут нейтрализованы, предметом Протоколов становится только открытие границы и установление дипломатических отношений. Если это тоже не приемлемо для партии «Наследие», значит, ее представители выступают против установления дипломатических отношений с Турцией вообще», – разъяснил представитель Верховного органа АРФД.
Касательно дальнейшей деятельности Дашнакцутюн, Рустамян заметил, что вскоре фракция АРФД внесет в обращение законопроект о внесения добавок в регламент НС РА, чтобы парламент имел право на оговорки. «Если этот законопроект не пройдет, мы будем требовать от президента отправить Протоколы в парламент только с оговорками. Если это не удастся нам, то мы своей жесткой борьбой попробуем провалить ратификацию», – заметил он.