Այն, որ ԱՄՆ Սենատի Հետախուզության կոմիտեում տեղի ունեցած լսումներում խոսվում էր հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթացի առկայության մասին, Թուրքիային ուղղված հաճոյախոսություն չէ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACNIS) տնօրեն Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրեն Դեննիս Բլերի հայտարարությունները Կովկասում պատերազմի հնարավոր ծավալման մասին` Գիրագոսյանն ասաց, որ այն ուղղված էր Ադրբեջանին, քանի որ զեկույցում շատ պարզ ասված է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարող է պատերազմի հանգեցնել: «Միակ երկիրը, որը դեմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, Ադրբեջանն է»,- ասաց Գիրագոսյանը` ավելացնելով, որ զեկույցը կազմելիս յուրաքանչյուր բառ ունի իր յուրահատուկ եւ կոնկրետ նշանակությունը:
Նա նկատեց նաեւ, որ զեկույցում ոչ մի անգամ չի հիշատակվում Թուրքիան, ինչը կարող է վկայել այն մասին, որ այդ երկիրն ԱՄՆ համար ոչ մի առանձնակի մեծ նշանակություն չունի:

4 February 2010 - 15:30 AMT
Progress in Armenia-Turkey rapprochement, mentioned in U.S. intelligence official’s testimony before the Senate Committee was not meant as a compliment to Turkey, director of Armenian Center for National and International Studies (ACNIS), Richard Giragosian stated.
The statement of the Director of National Intelligence, Admiral Dennis Blair on the possibility of war in Caucasus was meant for Azerbaijan, as the only country opposed to Armenia-Turkey rapprochement, Richard Giragosian noted, adding, “Every word is being carefully chosen in a statement of that scale.”
“Turkey’s attitude was never mentioned in the statement, which might suggest it is not of major importance to US,” he pointed out.