4 Փետրվար 2010 - 10:01 AMT
Երեւանում բացվել է «Հարավային Կովկասի երիտասարդական ֆորում: ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը. ո՞րն է մեր դերը» միջազգային համաժողովը: «Հայկական Ատլանտյան Ասոցիացիա» ՀԿ հրավերով միջոցառմանը կմասնակցեն հեղինակավոր փորձագետներ եւ ուսանողներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից եւ Թուրքիայից:
Բացելով համաժողովը, «Հայկական Ատլանտյան Ասոցիացիայի» գործադիր տնօրեն Թեւան Պողոսյանը նշել է, որ համաժողովը կօգնի երիտասարդությանը քննարկել ՆԱՏՕ-ի ռազմավարության նոր հայեցակարգը եւ որոշել սեփական դերը ընդհանուր ապագայի ստեղծման մեջ: «Ինչպես ենք մենք պատկերացնում մեր ապագան: Մենք համագործակցելու ենք, թե՞ հավերժ վիճելու ենք իրար հետ: Երկու օրերի ընթացքում մենք կփորձենք քննարկել առաջարկություններն այդ ուղղությամբ», – ասել է Թեւան Պողոսյանը:
Համաժողովն իրականացվում է Նորվեգիայի ատլանտյան կոմիտեի (ԴՆԱԿ) օժանդակությամբ:
ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը կներկայացվի 2010 թ-ի աշնանը` Լիսաբոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ:
Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունը (ՆԱՏՕ) կազմավորվել է 1949թ.: ՆԱՏՕ-ի նպատակը, դաշինքի պաշտոնական փաստաթղթերի համաձայն, կայանում է իր անդամ պետությունների հավաքական պաշտպանության մեջ, սակայն 90-ականներին Եվրոպայում կատարված փոփոխություններից հետո ՆԱՏՕ-ի բլոկն իրեն հիմնարար ուժ հռչակեց ողջ Եվրոպայում անվտանգության ընդլայնման գործընթացում եւ կայունության երաշխավոր:
Նախապես այդ բլոկի մեջ մտնում էին Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Դանիան, Իսլանդիան, Իտալիան, Կանադան, Լյուքսեմբուրգը, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան, որը 1961-2009թթ. շրջանում դուրս էր եկել բլոկի ռազմական կազմակերպությունից:
1952թ. ՆԱՏՕ-ի շարքերը համալրեցին Թուրքիան եւ Հունաստանը, 1955-ին` Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը, 1982-ին` Իսպանիան, 1999-ին` Հունգարիան, Չեխիան, Լեհաստանը, 2004-ին` Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Սլովակիան, Ռումինիան, Սլովենիան եւ Բուլղարիան, 2009-ին` Ալբանիան ու Խորվաթիան:
Այդ բլոկի գլխավոր հարվածային ուժերը եղել են (եւ մինչ օրս մնում են) ԱՄՆ եւ Մեծ Բրիտանիայի բանակները:
Բլոկը ձեւավորվեց «խորհրդային ռազմական սպառնալիքին» հակազդելու համար, ԽՍՀՄ ազդեցության ոլորտների ընդլայնումը թույլ չտալու համար: ՆԱՏՊ զինված ուժերի ընդհանուր թիվը 2008թ. վերջի դրությամբ կազմում էր մոտ 3,6 մլն մարդ: Պաշտպանության վրա ընդհանուր ծախսերը հասնում էին 895 մլրդ դոլարի, այդ թվում` 300 մլրդ Եվրոպայի երկրների համար եւ 575 միլիարդ ԱՄՆ համար: ՆՀԱ նկատմամբ տոկոսներով ՆԱՏՕ-ի ծախսերը կազմում էին 2,6%, ընդ որում` ԱՄՆ-ի դեպքում այդ ցուցանիշը 4% էր, Եվրոպայի երկրների մոտ` 1,7%: 1994 թվականից ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագիրը` համագործակցություն 23 եվրոպական երկրների ու Կենտրոնական Ասիայի նախկին խորհրդային հանրապետությունների հետ, որոնք կազմակերպության անդամ չեն:
2001-ին Աֆղանստանի տարածքում տեղակայվեցին Անվտանգության ապահովման միջազգային ուժերը (ISAF):
2008թ. աշնանը ISAF քանակությունը կազմեց մոտ 50 հազ. մարդ; առաքելությանը մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի 26 եւ 15 այլ երկրներ:

4 February 2010 - 10:01 AMT
“South Caucasus Youth Forum: What’s Our Role?” international conference, which opened in Yerevan on the initiative of Armenian Atlantic Association and with the assistance of the Norwegian Atlantic Committee, brought together experts from Armenia, Georgia, Ukraine, Russia and Turkey.
“This conference will help young people to determine their role in formation of a common future,” Executive Director of the Armenian Atlantic Association Tevan Poghosyan said in his opening remarks.
At the NATO Summit in Strasbourg/Kehl on April 3 and 4, 2009, Heads of State and Government (HoSG) tasked the Secretary General to develop a new NATO Strategic Concept. This exercise should be completed by the time of NATO’s next Summit which is expected to take place in Lisbon in late 2010. The Summit also tasked the Secretary General to convene and lead a broad based group of qualified experts who will lay the ground for the new Strategic Concept. This will be done with the active involvement of the North Atlantic Council (NAC).
The North Atlantic Treaty Organization (NATO), also called the (North) Atlantic Alliance, is an intergovernmental military alliance based on the North Atlantic Treaty which was signed on April 4, 1949. The NATO headquarters are in Brussels, Belgium, and the organization constitutes a system of collective defense whereby its member states agree to mutual defense in response to an attack by any external party.
The Treaty of Brussels, signed on March 17, 1948 by Belgium, the Netherlands, Luxembourg, France and the United Kingdom is considered the precursor to the NATO agreement. The treaty and the Soviet Berlin Blockade led to the creation of the Western European Union's Defense Organization in September 1948. However, participation of the United States was thought necessary in order to counter the military power of the USSR, and therefore talks for a new military alliance began almost immediately.
These talks resulted in the North Atlantic Treaty, which was signed in Washington, D.C. on April 4, 1949. It included the five Treaty of Brussels states, as well as the United States, Canada, Portugal, Italy, Norway, Denmark and Iceland. Popular support for the Treaty was not unanimous; some Icelanders commenced a pro-neutrality, anti-membership riot in March 1949.
Greece and Turkey joined the alliance in 1952, forcing a series of controversial negotiations, in which the United States and Britain were the primary disputants, over how to bring the two countries into the military command structure. In July 1997, three former communist countries, Hungary, the Czech Republic, and Poland, were invited to join NATO, which finally happened in 1999. Membership went on expanding with the accession of seven more Northern European and Eastern European countries to NATO: Estonia, Latvia and Lithuania and also Slovenia, Slovakia, Bulgaria, and Romania. They were first invited to start talks of membership during the 2002 Prague Summit, and joined NATO on 29 March 2004, shortly before the 2004 Istanbul summit. At the April 2008 summit in Bucharest, Romania, NATO agreed to the accession of Croatia and Albania and invited them to join. Both countries joined NATO in April 2009.