4 Փետրվար 2010 - 09:48 AMT
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Հնդկաստանի կառավարության ֆինանսավորմամբ Լոռու մարզի Արծնի համայնքում իրականացնում է դպրոցաշինական ծրագիր: Հիմնանորոգվում է գյուղի 1962 թվականին կառուցված երկհարկանի դպրոցի աջակողմյան մասնաշենքը, որը լիարժեք կսպասարկի 49 աշակերտ ունեցող համայնքին:
Վերահատակագծված մասնաշենքում փոխվել է տանիքը, տեղադրվել են դուռ-լուսամուտները, կառուցվել է կաթսայատունը: Ներկայումս նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում մանրահատակի տեղադրումն ու ներքին հարդարումն սկսելու ուղղությամբ:
Դպրոցի տնօրեն Մարիետա Առուստամյանի խոսքով` վաղուց արդեն վթարային վիճակում հայտնված դպրոցում ուսումնառությունը դարձել է թույլ եւ անհրապույր: Նա հույս հայտնեց, որ նոր պայմաններում աշակերտներն արդեն հաճույքով կհաճախեն դպրոց եւ կունենան բարձր առաջադիմություն: Տնօրենն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց Հնդկաստանի կառավարությանը:
«Գյուղացին այսօր համայնքում տեսնում է շինարարություն, ինչը նրան հույս է ներշնչում, թեեւ` գյուղում բազմաթիվ խնդիրներ մնում են չլուծված»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Արծնի համայնքի ղեկավար Խենկո Խաչանեսյանը:
«Հայ-հնդկական դպրության ավանդույթը սկիզբ է դրվել 17-րդ դարից, եւ ուրախալի է, որ այն շարունակվում է նաեւ մեր օրերում: Այս գեղեցիկ ձեռնարկը եւս մեկ քայլ է` ուղղված հայ եւ հնդիկ ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը»,- նշում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
« Հնդկաստանն Արծնիի համայնքի դպրոցի հիմնանորոգմանն օժանդակում է բարեկամ երկրներին ցուցաբերվող «Աջակցության ու զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Սա մեկ անգամ եւս վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի` երկրի զարգացմանն ուղղված ջանքերում, Հնդկաստանը պատրաստ է լինել Հայաստանի վստահելի գործընկերը: Մենք համոզված ենք, որ վերակառուցումից հետո դպրոցը կունենա ուսման համար բարենպաստ պայմաններ»,- ասում է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Աչալ Կումար Մալհոթրան:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հիմնադրվել է ՀՀ նախագահի հրամանագրով 1992թ. մարտին: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը դարձավ այն կառույցը, որն արդյունավետ լուծումներ է գտնում երկրում ծառացած խմդիրներին եւ հնարավորություն տալիս յուրաքանչյուր հայի` իր անձնական ներդրումն ունենալ Հայաստանի ու Արցախի վերածննդի գործում: Հիմնադրամի օժանդակությունից զերծ չմնացին նաեւ երկրաշարժից ավերված գյուղերն ու քաղաքները եւ պատերազմից տուժած արցախյան բնակավայրերը: Հայրենիքի համար ռազմավարական նշանակության ծրագրերը որոշվում են Հիմնադրամի բարձրագույն ղեկավար մարմնի` Հոգաբարձուների Խորհրդի կողմից: Ըստ կանոնադրության` Հիմնադրամի Հոգաբարձուների Խորհրդի նախագահն ի պաշտոնե ՀՀ Նախագահն է: 1996 թվականից սկսած Հիմնադրամն ամենամյա հեռուստամարաթոններ է անցկացնում: «Հայաստան» հիմնադրամը արդեն իսկ 700 ծրագիր է իրագործել:

Всеармянский фонд “Айастан” при финансовой поддержке правительства Индии ремонтирует корпус школы села Арцни в Лорийской области Армении. Уже отремонтирована крыша здания построенного в 1962 году, сменены окна и двери, построена котельная. Здание школы предусмотрено для общины, где число школьников достигает 50.
“В аварийном здании очень трудно было создавать расположенность к учебе и интерес знаниям среди школьников. В отремонтированном здании, я надеюсь, будет намного легче, и дети будут делать успехи в учебе”,- отметила директор школы села Арцн Мариетта Арустамян.
Исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Ара Врданян в свою очередь отметил: “Даная программа доказывает дружеские отношения народов Армении и Индии и способствует углублению этих отношений, которые сложились еще в XVII веке”.
“Правительство Индии финансирует ремонтные работы здания школы села Арцни в рамках проекта “Программа содействие и развитие” реализуемого в дружеских странах. Это еще раз доказывает, что Индия готова быть надежным партнером Армении”, – подчеркнул посол Индии в РА Ачал Кумар Малхотра.
Всеармянский фонд “Айастан” был создан указом президента РА в марте 1992. Фонд стал той структурой, которая находила эффективные решения стоявших перед страной проблем, давая возможность каждому армянину внести свою лепту в дело процветания Армении и Республики Арцах. Фонд помог пострадавшим от землетрясения 1988 года районам Армении, а также разрушенным во время военных действий районам НКР. Важнейшие для фонда задачи определяет руководящий орган “Совет попечителей”, председателем которого является президент Армении.
Начиная с 1996 года, фонд стал проводить ежегодные телетоны и фонетоны, доходы от которых направляются на улучшение благосостояния жителей Армении и НКР. За годы своего существования Всеармянский фонд “Айастан” выполнил более 700 благотворительных программ.