26 Հունվար 2010 - 16:59 AMT
Հունվարի 28-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կմասնակցի Աֆղանստանի վերաբերյալ Լոնդոնում կայանալիք միջազգային համաժողովին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը, համաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն 61 երկրների եւ 7 միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում` Եվրամիության երկրների, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները:
Տիգրան Բալայանը նշեց նաեւ, որ համաժողովի ընթացքում Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի իր պաշտոնակիցների հետ նախատեսված չի:
2010թ. հունվարի 28-ին Լոնդոնում Մեծ Բրիտանիայի ու Աֆղանստանի նախագահությամբ միջազգային համաժողով տեղի կունենա: Համաժողովի օրակարգը նվիրված կլինի Աֆղանստանի տարածքում անվտանգության ապահովման համար պատասխանատվությունը երկրի կառավարությանը հանձնելու, ազգային զարգացման առանցքային խնդիրների լուծման հարցերին` նախ եւ առաջ Աֆղանստանում օտարերկրյա ռազմական ներկայությունը վերացնելու նախապատրաստման ենթատեքստում:

28 января министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян примет участие в международной конференции по Афганистану в Лондоне. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян, в работе конференции примут участие главы внешнеполитических ведомств 61 страны и семи международных организаций, в том числе США, стран Евросоюза, России, Турции, Азербайджана.
Тигран Балаян также отметил, что в ходе конференции встреч Эдварда Налбандяна с коллегами из США, Турции и Азербайджана не предусмотрено.
28 января 2010 года в Лондоне под председательством Великобритании и Афганистана пройдет международная конференция. Повестка дня конференции будет посвящена вопросам передачи правительству Афганистана ответственности за обеспечение безопасности на территории страны, решение ключевых задач национального развития, прежде всего, в контексте подготовки к сворачиванию иностранного военного присутствия в Афганистане.