26 Հունվար 2010 - 17:39 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ խորհրդատվություն 2010 առաջնահերթ խնդիրների վերաբերյալ
Հունվարի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ 2009թ. կատարված աշխատանքների եւ 2010թ. առաջնահերթ խնդիրների վերաբերյալ խորհրդակցություն, որը վարում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ա.Նազարյանը, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների և առանձին բաժինների պետեր:
Քննարկվեցին ՀՀ ԶՈւ կառավարման համակարգի վերանայմանը, բարեփոխումների հայեցակարգային և օրենսդրական ապահովմանը, անձնակազմի կրթությանը և վերապատրաստմանը, պաշտպանական պլանավորման ու բյուջետավորման համակարգի բարեփոխմանը և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկումների ընթացքում հատուկ ուշադրություն դարձվեց պաշտպանության ռազմավարական վերանայման և ռազմավարական պլանավորման խնդիրներին:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները` ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը նշեց, որ պաշտպանական բարեփոխումները մոտեցել են այնպիսի փուլի, երբ պետք է անդրադառնալ բուն զորային կառույցի, նրա կառուցվածքի, մարտական պատրաստականության վիճակի բարելավման, ռազմավարական և օպերատիվ պլանավորման խնդիրներին, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ-ն մամլո ծառայությունը:

26 января под руководством министра обороны Армении Сейрана Оганяна в МО РА прошли консультации по вопросам реализации оборонных реформ в 2009 году и приоритетных задач на 2010 год.
В ходе заседания с докладами по реализованным работам в сфере оборонных реформ выступили начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместитель министра обороны Армении Ара Назарян, а также представители управлений и глава отделов МО РА и Главного штаба.
Во время заседания участники обсудили такие вопросы как пересмотр системы управления ВС РА, концепции реализации реформ и их законодательного обеспечения, образования и переподготовки персонала, реформирование системы оборонного планирования и бюджетирования, а также другие вопросы. В ходе обсуждений особое внимание было уделено вопросам стратегического оборонного пересмотра и стратегического планирования.
Подводя итоги консультаций, Оганян отметил, что оборонные реформы приблизились к тому этапу, когда нужно обращаться к вопросам собственно военных структур, их улучшения, состояния боевой подготовки, стратегического и оперативного планирования, сообщает пресс-служба МО РА.