27 Հունվար 2010 - 09:24 AMT
Հայաստանի Զինված ուժերի 18-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ կառավարությունը պարգեւներ է շնորհել ԶՈւ սպայական կազմին: Պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությանը, որը տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Արցախի (ԼՂՀ) Հանրապետության պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովը եւ այլ պաշտոնյաներ:
«18 տարի առաջ մենք նույնիսկ պատկերացնել չէինք կարող, որ կունենանք նման հզոր մատունակ բանակ: Այն ժամանակ մենք պատերազմական վիճակում էինք: Մեր բանակը, Արցախյան պատերազմից մինչ օրս պատվով է կատարում իր առջեւ դրված խնդիրները»,-ասել է Սեյրան Օհանյանը: Նա պատմել է հայկական բանակի կայացման ու զարգացման մասին:
«Հայկական բանակն ամենամարտունակներից է տարածաշրջանում: Մենք հաղթանակած բանակ ենք եւ խաղաղության կողմնակից: Սակայն, հակառակորդի ռազմատենչ հայտարարությունները ստիպում են մեզ առավել զգոն լինել: Մենք շարունակում ենք զարգանալ, հակազդելու համար բոլոր մարտահրավերներին»,-ասել է Օհանյանը:
1991թ-ից կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց Պաշտպանության պետական կոմիտեն (Նախարարների խորհրդին կից): 1992թ. հունվարի 28-ին կայացվեց պատմական որոշում` «ՀՀ պաշտպանության մասին», որով օրինականացվեց Հայոց ազգային բանակի ստեղծումը:

В связи с 18-летием Вооруженных сил Армении правительство РА вручило награды офицерскому составу ВС. В торжественной церемонии вручения наград, которая прошла в Министерстве обороны РА приняли участие министр обороны РА Сейран Оганян, министр обороны Республики Арцах (НКР) Мовсес Акопян, генеральный прокурор РА Агван Овсепян, начальник генштаба РА Юрий Хачатуров и другие высокопоставленные лица.
“18 лет назад мы даже не могли представить, что сегодня у нас будет такая мощная боеспособная армия. Тогда мы находились в состоянии войны. Наша армия, начиная с Арцахской войны до сегодняшнего дня, с честью выполняет все поставленные перед собой задачи”,- сказал Сейран Оганян. Министр обороны РА рассказал о становлении и развитии армянской армии.
“Армянская армия одна из самых боеспособных армий в регионе. Мы победившая армия и являемся сторонниками мира. Воинственные заявления противника заставляют нас быть бдительными. Мы продолжим развиваться, чтобы противостоять всем вызовам”,- сказал Сейран Оганян.