4 Փետրվար 2010 - 08:40 AMT
ՎՈՒԱՄ (Վրաստան-Ուկրաինա-Ադրբեջան-Մոլդովա) միջազգային միավորման գործունեությունն ակտուալ չէ: Այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահության թեկնածու <b>Վիկտոր Յանուկովիչը</b>: «Ըստ իս, այդ դաշինքն որոշ չափով կորցրել է իր արդիականությունը կամ որպես քաղաքական նախագիծ իր գործնական զարգացումը, որովհետեւ վերջին 5 տարում ես միայն խոսակցությւններ են լսել այդ կառույցի մասին, սակայն կոնկրետ գործողություններ չեմ տեսել»,-ասել էՌեգիոնների կուսակցության առաջնորդը, հաղորդում է Գազետա-ռու-ն:
Հունվարի 17-ին կայացած Ուկրաինայի նախագահի ընտրություններում 1-2 տեղերը կիսեցին Ռեգիոնների կուսակցության առաջնորդ Վիկտոր Յանուկովիչը եւ երկրի վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն: Փետրվարի 7-ին տեղի կունենա ընտրությունների երկրորդ փուլը:
ՎՈՒԱՄ-ը տարածաշրջանային կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 1997թ. հոկտեմբերին` Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի ու Մոլդովայի կղմից (19999-2005թթ. կազմակերպությանն անդամակցում էր նաեւ Ուզբեկստանը): ՎՈՒԱՄ-ի հերթական գագաթնաժողովում, որը տեղի ունեցավ 2007թ. հունիսի 18-19-ին Բաքվում, որոշվեց ստեղծել ՎՈՒԱՄ-ի խաղաղապահ գումարտակ: Սակայն, ըստ Մոլդովայի նախագահ Վլադիմիր Վորոնինի, ավելի ուշ այդ որոշումն արգելափակվեց. «Ես ասացի նրանց` վերջ դրեք այդ խաղերին: Փառք Աստծո, ՎՈՒԱՄ-ի որոշումներն կոնսենսուսով չեն ընդունվում, եւ երբ մենք հրաժարվեցինք ստորագրել փաստաթուղթը, այդ գաղափարն արդյունքում ձախողվեց»:

4 Февраль 2010 - 08:40 AMT
Деятельность международного объединения ГУАМ (Грузия – Украина-Азербайджан –Молдавия) сейчас неактуальна. Об этом заявил кандидат в президенты Украины Виктор Янукович. «На мой взгляд, в определенной степени потеряна актуальность этого союза или практическое развитие его как политического проекта, потому что я за последние пять лет слышал только разговоры вокруг него, но не видел конкретных действий», – подчеркнул лидер Партии регионов, передает Газета.Ru.
На состоявшихся 17 января выборах президента Украины первое-второе места поделили лидер Партии регионов Виктор Янукович и премьер-министр страны Юлия Тимошенко. 7 февраля состоится второй тур.
ГУАМ – региональная организация, созданная в октябре 1997 республиками — Грузией, Украиной, Азербайджаном и Молдавией (с 1999 по 2005 в организацию также входил Узбекистан). Название организации сложилось из первых букв названий входящих в него стран. До выхода Узбекистана из организации именовалась ГУУАМ.
На очередном саммите ГУАМ, который состоялся 18 и 19 июня 2007 в Баку, было решено создать совместный миротворческий батальон ГУАМ. Однако, по словам президента Молдавии Владимира Воронина, это решение позже было заблокировано: «Я сказал им: кончайте с этими играми. Слава Богу, решения в ГУАМ консенсусом принимаются, и когда мы отказались подписать документ, эта идея в итоге лопнула».