Փետրվարի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Օլեգ Եսայանն իր առաջին այցը կատարեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդի նստավայր, որտեղ առանձնազրույց ունեցավ թեմի առաջնորդ Եզրաս եպիսկոպոս Ներսիսյանի հետ։
Եզրաս եպիսկոպոս Ներսիսյանը շնորհավորեց նորանշանակ դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթեց ուժ եւ կարողություն առաքելությունը կատարելու գործում՝ ի շահ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի բարօրության։
Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդը ներկայացրեց թեմի կողմից իրականացվող աշխատանքները եւ նոր նախաձեռնությունները:
Դեսպան Եսայանը, շնորհակալություն հայտնելով Եզրաս եպիսկոպոսին բարեմաղթանքների եւ օրհնության համար, նշեց, որ դեսպանի պաշտոնում առաջին այցելությունը նա կատարում է թեմի առաջնորդարան պատահական չէ, այն իր ուրույն խորհուրդն ունի՝ պատմության ընթացքում Հայ Առաքելական եկեղեցին կատարել է ազգապահպան առաքելություն եւ ներկայումս իր ուրույն դերակատարությունն ունի հայ ժողովրդի հոգեւոր կյանքում։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի միջեւ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն մամլո ծառայությունը։
Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի թեմը ընդգրկում է 40 համայնք, որոնցից 27-ը գտնվում են Ռուսաստանի տարածքում: Թեմի առաջնորդն եպիսկոպոս Եզրաս Ներսիսյանն է, որը նաեւ Ռոստովի փոխերեցն է: Նրան կից գործում է Թեմական խորհուրդը, որին բացի հոգեւորականներից անդամակցում են նաեւ մշակույթի անվանի գործիչներ: Ըստ կանոնադրության այդ թեմին են պատկանում նաեւ նախկին ԽՍՀՄ-ի տարածքում առաջացած հայկական եկեղեցական համայնքները` Լվով, Յալթա (Ուկրաինա), Քիշնեւ (Մոլդովա), Սամարղանդ (Ուզբեկստան): Բացի այդ նախատեսվում է հայկական եկեղեցի կառուցել Ռիգայում: Նոր Նախիչեւանի եւ Ռուսաստանի թեմը ունի երեք առաջնորդարան` Հյուսիս-Կովկասյան, Ռոստովի եւ Արեւմտյան:

Посол Армении в России Олег Есаян свой первый визит совершил в резиденцию главы Российской и Ново-Нахиджеванской епархии епископа Езраса Нерсисяна.
Его преосвященство поздравил армянского дипломата с назначением и пожелал успехов в его миссии на благо Армении и армянского народа. В свою очередь посол Есаян подчеркнул, что первый визит в качестве посла Армении в армянскую церковь не случаен. «В истории армянского народа именно стараниями церкви была сохранена национальная идентичность», – сказал дипломат.
Собеседники обсудили ряд вопросов, связанных с сотрудничеством между посольством Армении в Москве и епархией, передает пресс-служба МИД РА.
Ново-Нахичеванская и Российская епархия Армянской Апостольской Церкви. В ее состав входят около 40 общин, 27 из которых находятся непосредственно на территории России. Главой епархии является патриарший Экзарх (в настоящее время — епископ Езрас Нерсисян), являющийся также Ростовским викарием. При нем действует Епархиальный совет, в который помимо духовных лиц входят видные деятели культуры. В каноническом подчинении этой епархии находятся также армянские церковные общины некоторых стран, возникших на территории бывшего СССР: Украины (Львов, Ялта), Молдовы (Кишинев), Узбекистана (Самарканд). Кроме того, планируется строительство армянского храма в Латвии (Рига). В составе Ново-Нахичеванской и Российской епархии три викариата: Северо-Кавказский, Ростовский и Западный.