27 Հունվար 2010 - 13:12 AMT
Հունվարի 27-ին Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը ընդունել է Իրանի ԱԳ նախարար Մանուչեհր Մոթաքիին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Նրանք կարեւորել են հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդումը տարբեր բնագավառներում:
Կողմերը կարեւորել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ հայ-իրանական համագործակցության զարգացումը: Զրույցի ընթացքում Արթուր Բաղդասարյանը ընդգծել է Հայաստան-Իրան երկաթգծի եւ ավտոմայրուղու կառուցման, էներգետիկ ոլորտում առկա երկկողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման կարեւորությունը:
Զրուցակիցները նաեւ քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերջին շրջանի զարգացումները: Հյուրի խնդրանքով, Բաղդասարյանը ներկայացրել է այս խնդիրների վերաբերյալ հայկական կողմի տեսակետը` վերահաստատելով, որ Հայաստանը կողմնակից է տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ամրապնդմանը, հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, հաղորդում է Հայաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի մամլո ծառայությունը:

27-го января секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян принял министра ИД Ирана Манучехра Моттаки.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы двусторонних отношений. Они отметили важность укрепления армяно-иранских отношений в разных сферах.
Стороны также придали важность развитию армяно-иранского сотрудничества, направленного на укрепление региональной безопасности. В ходе беседы Артур Багдасарян отметил важность реализации двусторонних договоренностей в сфере энергетики, строительства автомагистрали и железной дороги Армения-Иран.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся процесса нормализации армяно-турецких отношений и карабахского урегулирования. По просьбе гостя Багдасарян представил позицию Армении по вышеуказанным вопросам и отметил, что Армения выступает за установление мира и стабильности в регионе, а также за урегулирование отношений с соседними странами, сообщает пресс-служба Совета национальной безопасности Армении.