Հունվարի 27-ին ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը ընդունել է ԵԱՀԿ պատվիրակությանը` Ղազախստանի քաղաքական պլանավորման կոմիտեի նախագահ Տալգատ Կալիեւի գլխավորությամբ:
Տալգատ Կալիեւը ներկայացրել է Ղազախստանի ԵԱՀԿ նախագահության ընթացքում իրականացվելիք քայլերը եւ ընդգծել, որ որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր Ղազախստանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում կովկասյան տարածաշրջանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՀԿ շրջանակում Հայաստանի եւ Ղազախստանի համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Արթուր Բաղդասարյանը վստահություն է հայտնել, որ Ղազախստանի նախագահության շրջանում ԵԱՀԿ աշխատանքն ավելի ակտիվ կլինի: Նա նշել է, որ Հայաստանը կողմ է տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը:
Տալգատ Կալիեւը տեղեկացրել է, որ փետրվարին տարածաշրջան, այդ թվում նաեւ Հայաստան է այցելելու ԵԱՀԿ գործող նախագահը:

27 Январь 2010 - 15:05 AMT
27-го января секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян принял делегацию ОБСЕ, возглавляемую председателем Комитета политического планирования Казахстана Талгатом Калиевым.
Талгат Калиев представил шаги, которые намерен предпринять Казахстан в ходе своего председательства в ОБСЕ и отметил, что Казахстан, как страна-председатель, особое внимание уделяет Кавказскому региону.
В ходе встречи стороны обсудили армяно-казахстанские отношения в рамках ОБСЕ. Артур Багдасарян выразил убеждение, что в годы председательства Казахстана, работа ОБСЕ более активизируется. Он отметил, что Армения выступает за установление в регионе долгожданного мира и стабильности.
Талгат Калиев сообщил, что уже в феврале текущего года регион, а также и Армению, посетит действующий председатель ОБСЕ, сообщает пресс-служба Совета национальной безопасности Армении.