Հայաստանում բնակչության ծերացում է նկատվում, որի պատճառը ծնելիության մակարդակի նվազումն է, այսօր մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության բնակչության մարդահամարի եւ ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը: Նրա խոսքով, եթե 1990 թվականին Հայաստանում ծնելիությունը կազմում էր 80 հազար, ապա 2007-ին այդ ցուցանիշը նվազել է մինչեւ 40 հազար:
«Ծնելիության ներկայիս ցուցանիշը չի կարելի բավարար համարել. 1990 թվականին յուրաքանչյուր ընտանիքում 2 եւ ավելի երեխա կար, այսօր յուրաքանչյուր ընտանիքում 1 կամ 2 երեխա է ծնվում: Դրան զուգընթաց տարեցտարի աճում է աշխատունակ տարիքից մեծ (62 տարեկան եւ բարձր) մարդկանց մահացության ցուցանիշը, իսկ մինչեւ 1 տարեկան երեխաների մահացության մակարդակը նվազման միտում ունի»,- ընդգծեց Կարինե Կույումջյանը:
Նրա խոսքով, այսօր Հայաստանում տղամարդկանց կյանքի տեւողությունը միջինը կազմում է 70 տարի, կանանց մոտ` 76:
«2009 թվականին Հայաստանում 18 հազար 773 ամուսնություն է գրանցվել` ի համեմատ 1990-ին գրանցված 28 հազարի: Իսկ ամուսնալուծությունների քանակը 2009-ին կազմել է 2929, 2008 թվականին` 4000»,- հաղորդեց Կարինե Կույումջյանը:
Նրա խոսքով, ամուսնությունների մեծ մասը գրանցվել է Հայաստանի Կոտայքի, Արմավիրի եւ Գեղարքունիքի մարզերում: Երկրում ամուսնալուծությունների ամենամեծ քանակն արձանագրվել է Լոռու մարզում ` ավելի քան 330: Ամուսնալուծությունների քանակով Երեւանը 183-ից 2-րդ տեղում է:
Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի մայրաքաղաքում ամուսնության 4 դեպքերից մեկն ամուսնալուծությամբ է ավարտվում, սակայն Երեւանը ամուսնալուծությունների քանակով 3 անգամ զիջում է աշխարհի մայրաքաղաքներին, որտեղ 4 ամուսնություններից 3-ը ամուսնալուծությամբ են ավարտվում:

3 Февраль 2010 - 13:14 AMT
В Армении наблюдается старение населения, причиной чего служит снижение уровня рождаемости, сообщила сегодня на пресс-конференции начальник отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы РА Карине Куюмджян. По ее словам, если в 1990 году в Армении рождаемость составляла 80 тысяч, то в 2007 году этот показатель снизился до 40 тысяч.
“Нынешний показатель рождаемости нельзя считать удовлетворительным: если в 1990 году в каждой семье было 2 и более ребенка, сегодня в каждой семье рождается 1 или 2 ребенка. Параллельно с этим с каждым годом растет показатель смертности людей старше работоспособного возраста (62 года и старше), а уровень детской смертности до 1 года имеет тенденцию снижения”,- подчеркнула Карине Куюмджян.
По ее словам, продолжительность жизни сегодня в Армении для мужчин составляет 70 лет, а для женщин – 76.
“В 2009 году в Армении было зарегистрировано 18 тысяч 773 брака против 28 тысяч в 1990 году. Количество разводов в 2009 году составило 2929, а в 2008 году – 4000”,- сообщила Карине Куюмджян.
По ее словам, большая часть браков была зарегистрирована в Котайкской, Армавирской и Гегаркуникской областях Армении. Наибольшее количество разводов в стране зарегистрировано в Лорийской области: более 330 разводов. По количеству разводов Ереван находится на втором месте из 183.
Социолог Агарон Адибекян в свою очередь отметил, что в столице Армении из 4 случаев брака, один заканчивается разводом, однако Ереван по количеству разводов в 3 раза уступает столицам мира, где из 4 браков 3 заканчиваются разводом.
По словам социолога, 30% армянских мужчин заграницей выбирает себе спутницу жизни среди русских женщин.