3 Փետրվար 2010 - 10:24 AMT
Սեւանում ձկնատեսակների պոպուլյացիաների վերականգնման համար առնվազն 4 տարի է անհրաժեշտ: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել ՀՀ ԳԱԱ ձկնաբուծական ինստիտուտի տնօրեն Բարդուղ Գաբրիելյանը: Ըստ նրա, ինստիտուտը դիմել է բնապահպանության նախարարությանը եւ Սեւանի խնդիրներով զբաղվող հանձնաժողովին` առաջարկելով արգելել ձկնորսությունը լճում առաջիկա 4 տարիներին: Այդ առնչությամբ, նա ընդգծել է, որ առանձին ձկնատեսակների պոպուլյացիաների վերականգնման համար տարբեր ժամկետներ են հարկավոր, մասնավորապես սիգի համար դա 4 տարի է, իշխանի համար` 8 տարի, իսկ կողակի համար 15 տարի է պահանջվում: Միաժամանակ Գաբրիելյանը նշել է, որ անհետացման եզրին է գտվում լճի ողջ ֆաունան:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության բիոռեսուրսների կառավարման վարչության պետ Կարեն Ճենտերեճյանը հաղորդել է, որ 2009թ. Սեւանում անցկացված հետազոտությունների արդյունքում մեծ քանակությամբ մանրաձուկ է հայտնաբերվել, ինչը հույս է ներշնչում, որ 2010թ. աշնանը կարող է սիգի պոպուլյացիայի աճ գրանցվել: Նա հաղորդել է նաեւ, որ ՀՀ կառավարությունը 2010թ. համար 60 մլն դրամ է հատկացրել, 2009-ի 72 մլն դրամի դիմաց ձկնաբուծական ընկերություններից մանրաձուկ ձեռք բերելու եւ Սեւանում բաց թողնելու համար: «Սակայն դա ինքնանպատակ չէ, քանի որ ձուկը պետք է վերարտադրվի բնական պայմաններում»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՀ ԳԱԱ հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբուծական ինստիտուտի փոխտնօրեն Էվելին Ղուկասյանը հավելել է, որ 2010թ. ինստիտուտը Սեւանում 205 տոննա խեցգետնի որսի թույլտվություն է տվել 2009թ. 370 տոննայի դիմաց: Նա հավելել է նաեւ, որ հետազոտությունների արդյունքները վկայում են, որ լճում խեցգետնի պոպուլյացիան ամեն տարի կրճատվում է:
Սեւանա լիճը Կովկասի քաղցրահամ ջրի խոշորագույն աղբյուրն է եւ միակ երաշխավորված աղբյուրը Հայաստանի տարածքում: 2009թ. ի վեր ՀՀ նախագահին կից գործում է լճի խնդիրներով զբաղվող հանձնաժողովը, որը գործնական առաջարկներ է մշակում լճի պահպանման համար: Մի քանի տարի առաջ կառավարությունը հաստատեց լճի ռեսուրսների պահպանման համալիր ծրագիրը, որը պետք է ֆինանսավորվեր 300 մլն դոլարով: Ըստ ծրագրի, նախատեսվում է ջրի մակարդակը մինչեւ 2031թ. բարձրացնել մինչեւ 1903 մ, տարեկան 20-21 սանտիմետրով:

Для возрождения основных популяций рыб в озере Севан необходимо как минимум 4 года. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил директор Института гидрологии и ихтиологии НАН РА Борис Габриелян. По его словам, Институт обратился к Министерству охраны природы и комиссии по проблемам озера Севан с предложением о том, чтобы запретить ловлю рыбы в озере на ближайшие 4 года. В связи с этим он подчеркнул, что для регенерации отдельных популяций необходимы разные сроки, в частности для сиги – 4 года, для форель – до 8 лет, а такая разновидность как когак требует порядка 16 лет. Одновременно Габриелян отметил, что на грани исчезновения находится вся фауна озера.
Начальник отдела управления биоресурсами Министерства охраны природы РА <b>Карен Чентеречян</b> сообщил, что в результате проведенных в 2009 году исследований в озере Севан выявлено большое количество мальков, что вселяет надежду о возможном росте популяции сиги осенью 2010 года. Помимо этого он сообщил, что правительство Армении на 2010 год выделило 60 млн. драмов, против 72 млн. драмов в 2009 году для закупа мальков у местных компаний, производящих рыбу, и отпуска их в о.Севан. «Однако это не является самоцелью, поскольку раба должна воспроизводиться в естественных условиях», – заметил он.
В свою очередь замдиректора Института гидроэкологии и ихтиологии НАН Армении <b>Эвелина Гукасян</b> добавила, что на 2010 год Институт дал свое разрешение для реализации ловли раков в о.Севан в размере 250 тонн, против 370 тонн в 2009 году. В связи с этим она добавила, что результаты исследований, проводимых институтом, свидетельствуют о том, что, начиная с 2004 года, популяция раков в озере ежегодно сокращается.
Озеро Севан – это крупнейший источник пресной воды на всем Кавказе и единственный крупный гарантированный источник пресной воды в Армении. С начала 2009 года при президенте Армении действует комиссия по проблемам озера Севан, которая занимается разработкой практических предложений относительно сохранения озера.
Несколько лет назад правительство утвердило комплексную программу по сохранению ресурсов озера, рассчитанную на объем финансирования в 300 млн. долларов. Согласно программе, предусмотрено повышение уровня воды до 2031 года до 1903 м, ежегодно на 20-21 см.