3 Փետրվար 2010 - 08:42 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի սան Տաթեւիկ Թադեւոսյանը սովորում է Հնդկաստանի ամենահեղինակավոր քոլեջներից մեկում` 1912թ. «Սուրբ Մարիամ Աստվածածին» հաստատության կողմից հիմնադրված Կալկաթայի «Լորետո» քոլեջում: 1000-ից ավելի ուսանողների թվից Տաթեւիկն ընտրվել է «Լորետո» քոլեջի ուսխորհրդի փոխնախագահ: Տաթեւիկի խնամարկուն` հնդկահայոց հոգեւոր հովիվ, Հայոց մարդասիրական ճեմարանի կառավարիչ Հայր Խորեն Հովհաննիսյանը օրհնեց եւ շնորհավորեց նրան, ցանկացավ նորանոր հաջողություններ եւ հաղթանակներ: «Մեր հայրենիքը հզոր է աշխարհի տարբեր անկյուններում գտնվող իր արժանավայել զավակներով: Ձեզանից յուրաքանչյուրի նվաճումներն ու ձեռքբերումը կնպաստի մեր երկրի էլ ավելի հզորացմանն ու զարգացմանը»,-ասել է նա:
Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանը գործում է 1821թ. Սբ. Նազարեթ հայկական եկեղեցուն կից եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու հովանու ներքո: 2009թ. ճեմարանը նոր ծրագիր է սկսել, որն ուղղված է կրթական համակարգի ընդլայնմանը: Եվ եթե նախկինում ճեմարանում սովորում էին հայ որբերը կամ Հայաստանի անապահով ընտանիքների երեխաներ, ապա այժմ սովորում են Հնդկաստանի, Հայաստանի, Իրանի ու Իրաքի հայ երիտասարդների ներկայացուցիչները: Ճեմարանի սաները ոչ միայն նոր գիտելիքներ են ստանում, այլ նաեւ սովորում են պահպանել հայկական հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Ճեմարաններում ակտիվորեն աշխատում են նաեւ հնդիկ դասախոսներ, ինչը նպաստում է նաեւ հանդուրժողականության մթնոլորտի ստեղծմանը: «Լորետո» քոլեջը հիմնվել է 1912թ.: 2006թ. Հնդկաստանի Պետական համալսարանին կից գործող քոլեջը լավագույնն է ճանաչվել երկրում:

Выпускница Армянской гуманитарной семинарии Калькутты (Индия) Татевик Тадевосян из 1000 студентов была избрана вице-председателем студенческого совета колледжа “Лорето”. По словам управляющего семинарией архимандрита Хорена Ованисяна, достижения каждого армянина укрепляют мощь Родины.
Армянская гуманитарная семинария действует в Калькутте с 1821 года при армянской церкви Калькутты “Святой Назарет” и под управлением Армянской Апостольской Церкви (ААЦ). В 2009 году семинария наметила новую программу по расширению своей образовательной системы. И если ранее в семинарии обучались исключительно дети-сироты или дети из неимущих семей Армении, то на сегодняшний день обучаются представители армянской молодежи из Индии, Армении, Ирана, Ирака. Воспитанники семинарии получают не только новые знания, но и учатся хранить богатое армянское культурное наследие. В семинарии активно работают также педагоги-индийцы, что способствует воспитанию у молодежи чувства толерантности.
Колледж “Лорето” был основан обществом “Св. Богородица Мария” в 1912 году. В 2006 году действующий при Государственном университете Индии колледж “Лорето” Национальным центром аттестации и сертификации был признан лучшим в стране.