9 January 2002 - 18:30 AMT
ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵՆ ՊԱՀԱՆՋԵԼ Է ԱԴՐԲԵՋԱՆԻՑ ԱՆՎԵՐԱՊԱՀՈՐԵՆ ԱԶԱՏԵԼ ԲՈԼՈՐ ՔԱՂԲԱՆՏԱՐԿՅԱԼՆԵՐԻՆ
ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակությունը ցուցադրաբար լքել է Մարդու իրավունքների կոմիտեի նիստը Ադրբեջանի բոլոր քաղբանտարկյալներին անվերապահորեն ազատելու մասին կոմիտեի անդամների ներկայացրած պահանջի պատճառով: Ինչպես հաղորդել է Բաքու վերադառնալուն պես ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության անդամ Սամեդ Սեիդովը, Կոմիտեի անդամների մեծամասնությունը հանդես է եկել Եվրոպայի Խորհրդի կողմից ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների ազատագրման վերաբերյալ բանաձեւ ընդունելու օգտին: Ի պատասխան Սեիդովը հնչեցրել է ադրբեջանական պատվիրակության բողոքի հայտարարությունը, որից հետո պատվիրակության անդամները ցուցադրաբար լքել են դահլիճը: Դրանից հետո որոշվել է հիմնախնդրի քննարկումը տեղափոխել ԵԽԽՎ Բյուրո: Ինչպես հաղորդում է «Արմինֆո» գործակալությունը վկայակոչելով Բաքվի ԶԼՄ-ները` Ադրբեջանի գծով զեկուցող Ժորժ Քլերֆայթը ԵԽԽՎ-ի նիստի ժամանակ ներկայացրել է Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների 5-6 ցուցակ: Քաղբանտարկյալների թիվը այդ ցուցակում հասնում է 500-ի: Մինչեւ, հունվարի 24-ին նախատեսված, ԵԽԽՎ-ի նստաշրջանի սկիզբը, կկյանա Բյուրոյի երկու նիստ` հունվարի 14-ին եւ 21-ին, սակայն պարզ չէ, թե դրանցից որի ընթացքում կքննարկվի ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների հիմնահարցը: Այնինչ, պաշտոնական Բաքվի տրամադրությունները այդ կապակցությամբ բավականին հոռետեսական են: Դիվանագետների կարծիքով, որոնք չեն ցանկացել հայտնել իրենց անուները, ԵԽԽՎ Բյուրոն ամենայն հավանականությամբ կպաշտպանի բանաձեւի նախագիծը «քաղբանտարկյալների անվերապահորեն ազատագրման մասին» ձեւակերպմամբ:

9 January 2002 - 18:30 AMT
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА СОВЕТА ЕВРОПЫ ПОТРЕБОВАЛ ОТ АЗЕРБАЙДЖАНА БЕЗОГОВОРОЧНОГО ОСВОБОЖДЕНИЯ ВСЕХ ПОЛИТЗАКЛЮЧЕННЫХ
Азербайджанская делегация в ПАСЕ демонстративно покинула заседание Комитета по правам человека из-за требования членов комитета безоговорочно освободить всех политзаключенных Азербайджана. Как сообщил по возвращении в Баку член делегации Азербайджана в ПАСЕ Самед Сеидов, большинство членов Комитета выступили за принятие в Совете Европы резолюции об освобождении азербайджанских политзаключенных. В ответ Сеидов озвучил заявление протеста азербайджанской делегации, после чего члены делегации демонстративно покинули зал. После этого было решено перенести обсуждение проблемы в Бюро ПАСЕ. Как сообщает агентство “Арминфо” со ссылкой на бакинские СМИ, докладчик по Азербайджану Жорж Клерфайт привел на заседании ПАСЕ 5-6 списков политзаключенных в Азербайджане. Цифры политзаключенных в этих списках доходят до 500 человек. До начала сессии ПАСЕ, которая намечена на 24-е января, пройдут два заседания Бюро – 14 и 21 января, однако неясно, на каком из них будет обсуждена проблема азербайджанских политзаключеных.
Между тем, настроение у официального Баку в связи с этим довольно пессимистичное. По мнению дипломатов, пожелавших не называть своих имен, Бюро ПАСЕ скорее всего тоже поддержит проект резолюции с формулировкой “о безоговорочном освобождении политзаключенных”.