փետերվարի 4-ին, ժ. 18:00-ին Երեւանի Անի Պլազա հյուրանոցի «Անի» սրահում տեղի կունենա Դեյվիդ Ֆիլիպսի Բարձրաձայնելով անցյալըե գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը: Գրքի հրատարակությունը իրականացվել է Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի կողմից Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
Շնորհանդեսին ներկա կգտնվի նաեւ գրքի հեղինակը, որը գրքի ներկայացումից հետո կպատասխանի մասնակիցների հարցերին:
Այս աշխատության մեջ իրենց արտացոլումն են գտել ժողովրդական դիվանագիտության կիրառմամբ հակամարտությունների լուծման վերաբերյալ Դեյվիդ Ֆիլիպսի իրազեկող եւ ոգեւորող գաղափարները: Այստեղ ամփոփված են 2001-2004թթ. հայ-թուրքական ժողովրդական դիվանագիտության (Track Two
diplomacy) նախաձեռնությունների փորձը եւ դասերը:
«Այս գիրքը հայ ընթերցողին տրամադրելը կարեւոր է առնվազն երկու առումով: Այն ներկայացնում է հեղինակի եւ իր գործընկերների մի քանի տարի առաջ արած դժվար աշխատանքը` հայերի եւ թուրքերի միջեւ իմաստավոր հաղորդակցությանկամուրջների հաստատման նպատակով: Այն նաեւ մի բացառիկ օրինակ է խաղաղասեր դիվանագիտության եւ հաշտության կառուցման լեզվի: Այդ լեզուն կարող է անծանոթ թվալ հայ ընթերցողին: Այսպիսով առավել կարեւոր է, որ այս գիրքը կարդան նոր սեունդները», – ասում է ԵՀՀ տնօրեն Գեւորգ Տեր-Գաբրիելյանը:
Դեյվիդ Ֆիլիպսը 2001-2004թթ. Թուրքիայում եւ Կովկասում քաղաքացիական դիվանագիտության ոլորտում իրականացված ծրագրերի ղեկավարն էր, hայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի նախագահը:

4 февраля в Ереване состоится презентация армянского перевода книги Дэвида Филипса “Говоря о прошлом” (Unsilencing the Past). Публикация перевода книги была реализована усилиями Международного центра гуманитарного развития и Фонда сотрудничества Евразия, а также при поддержке Агентства международного развития США (USAID).
В презентации примет участие автор книги, который затем ответит на вопросы присутствующих. В работе представлены идеи Дэвида Филипса по разрешению конфликтов посредством народной дипломатии. В книге представлены также инициативы народной дипломатии между Арменией и Турцией в 2001-2004 гг.
«Эта книга важна для армянского читателя как минимум по двум причинам. Автор книги и его коллеги несколько лет назад проделали нелегкую работу, направленную на установление контактов между армянами и турками. Это уникальный пример миролюбивой дипломатии»,- отмечает директор Фонда сотрудничества Евразия Геворг Тер-Габриелян.