Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը փետրվարի 2-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրերի ճգնաժամերի կանխարգելման եւ վերականգնման բյուրոյի պատվիրակությանը Նեյջլ Քալսոնի գլխավորությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամլո ծառայությունը, Նեյջլ Քալսոնը ներկայացրել է ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության ծրագրի նպատակը, այն է` իրականացնել Հայաստանում աղետների ռիսկի նվազեցման կազմակերպությունների կարողությունների գնահատում, մշակել աղետների կանխարգելման գործողությունների ծրագիր` ներառելով առաջարկներ Հայաստանում աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում գործող միջազգային կազմակերպություններին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում նշված ոլորտում առկա իրավիճակի եւ անհրաժեշտ գործողությունների վերաբերյալ:
Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանը գտնվում է բնական աղետների նկատմամբ բարձր ռիսկային գոտում, ուստի այս ոլորտում բարեփոխումները պետք է խորացվեն: Եթե ճգնաժամերի կառավարման արդյունավետ համակարգ ձեւավորվի, հնարավոր կլինի լավ արդյունքներ գրանցել:
«Անհրաժեշտ է միջազգային հանրության ջանքերը կենտրոնացնել այս ոլորտում որոշակի ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ, իսկ Հայաստանում հաջողված փորձը կարող է տարածվել տարածաշրջանի այլ երկրների վրա»,- ընդգծեց Արթուր Բաղդասարյանը:

Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян 2 февраля принял делегацию Бюро по предотвращению кризисов и восстановлению Программы развития ООН, возглавляемую Нэйджелом Кальсоном.
Как сообщает пресс-служба секретаря Совета национальной безопасности Армении, в ходе встречи Артур Багдасарян подчеркнул: “Армения находится в зоне высокого риска с точки зрения природных бедствий, следовательно, реформы в этой сфере должны быть расширены”.
Нэйджел Кальсон представил цели Программы развития ООН – оценить потенциал организаций, занятых в сфере снижения рисков в Армении, разработки программы действий по предотвращению катастроф с использованием предложений международных организаций, действующих в сфере снижения рисков в Армении.
В свою очередь Артур Багдасарян, отметил, что формирование эффективной системы управления катастрофами позволит достичь хороших результатов.
“Необходимо сконцентрировать усилия международного сообщества в сфере реализации определенных программ, а успешный опыт Армении может быть распространен и на другие страны региона”,- подчеркнул Артур Багдасарян.