2 February 2010 - 13:47 AMT
Հանդիսավոր միջոցառումը տեղի կունենա փետրվարի 3-ին՝ Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում կնշվի ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Լենսեր Աղալովյանի 70-ամյա հոբելյանը:
Լենսեր Աղալովյանը Միջազգային կենսագրական կենտրոնի կողմից (IBC, Cambridge, England) ճանաչվել է որպես «Top 100 Scientists 2009» գիտնականներից մեկը, իսկ Ամերիկյան կենսագրական ինստիտուտը (ABI USA) նրան շնորհել է ,Gold Medal For Armeniaե: Լենսեր Աղալովյանին շնորհվել է Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակ: Նա Ռուսաստանի Տեսական եւ կիրառական մեխանիկայի Ազգային կոմիտեի, Կառուցվածքների հսկման Եվրոպական ասոցիացիայի (ACS), Ժողովուրդների անվտանգության հիմնահարցերի Միջազգային ակադեմիայի, ,International Applied Mechanicsե ամսագրի խմբագրության անդամ է: Նա 150 գիտական հոդվածների եւ երկու մենագրությունների հեղինակ է: Լենսեր Աղալովյանը ՀՀ ԳԱԱ Մեխանիկայի ինստիտուտին կից գործող դոկտորական եւ թեկնածուական ատենախոսությունների պաշտպանության մասնագիտական խորհրդի նախագահն է:
Լենսեր Աղալովյան ծնվել է 1940 թ. ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ գյուղում` մանկավարժների ընտանիքում: 1956թ. ընդունվել է Երեւանի պետական համալսարանի մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը: 1966թ. պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն: 1980թ. ստացել է ֆիզմաթ. գիտությունների .դոկտորի գիտական աստիճան: 1996 թ. ընտրվել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս: 1987թ. ընտրվել է ՀՀ ԳԱԱ Մեխանիկայի ինստիտուտի տնօրեն: Այս պաշտոնում աշխատել է մինչեւ 2006թ.: 2006թ-ից սեպտեմբերից Լենսեր Աղալովյանը ՀՀ ԳԱԱ Մեխանիկայի ինստիտուտի տնօրենի խորհրդականն է, միաժամանակ ինստիտուտի ,Բարակապատ համակարգերի մեխանիկաե բաժնի վարիչը: Դասախոսում է նաեւ Երեւանի պետական համալսարանի մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում: Լենսեր Աղալովյանի ղեկավարությամբ 12 գիտաշխատողներ պաշտպանել են թեկնածուական, իսկ երկուսը` դոկտորական ատենախոսություններ:

2 Февраль 2010 - 13:47 AMT
3-го февраля научное сообщество Армении в концертном зале “Арно Бабаджанян” отметит 70-летие академика Национальной академии наук Армении (НАН РА) Ленсера Агаловяна.
Ленсер Агаловян – армянский механик и математик, доктор физико-математических наук, профессор, академик НАН Армении, лауреат премии им. Виктора Амбарцумяна, директор Института механики НАН Армении, профессор Ереванского государственного университета (ЕГУ), член Президиума НАН Армении. Ленсер Агаловян является членом Национального комитета России по теоретической и прикладной механики, Европейской ассоциации по контролю за структурами (ACS), Международной академии по вопросам безопасности народов, журнала “International Applied Mechanics”.
Ленсер Агаловян родился 3 февраля1940 в деревне Колатак, области Мардакерт Нагорно-Карабахской Республики. В 1961 году окончил физико-математический факультет ЕГУ. В 1966 году получил ученую степень кандидата физико-математических наук, и работал директором Института механики НАН РА до 2006 года. С сентября 2006 года он является консультантом директора Института механики НАН РА. Кроме того он преподает на факультете механики и математики в ЕГУ. Ленсер Агаловян Международным биографическим центром (IBC, Cambridge, England) был признан одним из ученых “Top 100 Scientists–2009”, а Американский биографический (ABI–USA) центр наградил его “Gold Medal For Armenia”. Под руководством Лесера Агаловяна 12 научных работников защитили кандидатские, а два – докторские диссертации. Он автор 150-и научных статей и двух монографий.