2 February 2010 - 12:16 AMT
Ռուսաստանում գործելու է հայկական առաջին տեղեկատվական-զվարճալի TVArmenia ry հեռուստաալիքը, հաղորդում է miasin.ru-ն: Հեռուստաալիքի նպատակն է լուսաբանել աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերի կյանքն ու գործունեությունը, համաշխարհային հասարակական, քաղաքական եւ այլ իրադարձություններին հայերի ակտիվ մասնակցությունը, որոնք անմիջականորեն կապված են մեր ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հետ ԱՊՀ-ում, Ասիայում, Եվրոպայում եւ Ամերիկայում, ինչպես նաեւ այն խորը պատմամշակութային արժեքները, որոնց տիրապետել եւ տիրապետում է հայ ժողովուրդը մարդկության զարգացման պատմության մեջ:
«Հեռուստաալիքը պետք է պատմի եւ հայ նոր սերնդի մեջ ներարկի իր ժողովրդի լավագույն գծերը: Ցույց տա ժողովրդի արժանի գործերը, որոնց շնորհիվ, չնայած դարավոր կորուստներին, տարագրմանն ու ցեղասպանությանը, հայ ժողովուրդը կարողացել է պահպանել իր հարուստ մշակույթը, լեզուն, հավատն ու ավանդույթները եւ հայրենիքը: Հայերը` որպես երկրագնդի բնակիչներից մեկը, ոչ միայն պատմականորեն խաղաղ ու ներդաշնակորեն ինտեգրվում են տարբեր երկրների մշակութահասարակական կյանքին, այլեւ իրենց գնահատելի ներդրումն են ունենում այդ պետությունների կյանքի բոլոր բնագավառներում: Այդ ամենի հետ միաժամանակ հայերը արժանապատվորեն պահպանում են իրենց ազգային մշակույթն ու հոգեւոր արժեքները», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հեռուստաալիքի հիմնական նպատակը Հայաստանում, Ռուսաստանում եւ այլ երկրներում ապրող հայերի հասարակական, մշակութային, քաղաքական եւ տնտեսական կյանքի օպերատիվ լուսաբանումն է:

В России будет действовать первый армянский информационно-развлекательный канал ТВ Армения ру, сообщает miasin.ru. Цель телеканала – осветить активное участие армян в общемировых общественных, политических и других событиях, которое напрямую связаны как с широким социально-экономическим развитием нашего народа в странах СНГ, Азии, Европы и Америки, так и с глубоким культурно-историческим пластом, которым обладала и обладает армянский народ в истории развития человечества.
Как говорится в сообщении: “Телеканал должен рассказывать и прививать растущему поколению армян лучшие черты и поступки своего народа, который, несмотря на многовековые гонения, потери и геноцид, сумел сохранить богатейшую культуру, язык, веру, мудрые традиции и родину, вернувшую статус независимой республики. Будучи жителями всех уголков планеты Земля, армяне исторически не только мирно и гармонично интегрируются в общественно-культурную жизнь стран, ставших для них второй родиной, но и вносят свой уникальный и ценный вклад во все сферы жизни этих государств. Вместе с успешной интеграцией армянам удается с достоинством сохранять национальную культуру и духовные ценности своего народа”.
Основными задачами канала являются оперативное освещение общественной, культурной, политической и экономической жизни армян, проживающих как на территории Армении и России, так и других стран.