Հունվարի 25-28-ը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը պաշտոնական այցով գտնվում էր Ավստրիայում: Այցելության ընթացքում ստորագրվեց մշակույթի, կրթության եւ գիտության ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր, որը թույլ կտա խթանել համագործակցությունը հումանիտար ոլորտներում, իսկ շահագրգռված հայկական կազմակերպություններին եւ մասնավոր անձանց թույլ կտա մասնակցել Ավստրիայի հետ փոխանակման ծրագրերին եւ ընդլայնել Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում գերմաներենի ուսուցումը` օգտագործելով նաեւ ավստրիական կողմի փորձառությունը:
Մասնավորապես, Արմեն Աշոտյանը Ավստրիայի կրթության, արվեստի եւ մշակույթի նախարար Կլաուդիա Շմիդտի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկեց երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող խնդիրներ եւ ապագային ուղղված մի շարք նախաձեռնություններ, մասնավորապես, Հայաստանի մի շարք հանրակրթական դպրոցներում գերմաներենի դասավանդման աջակցության ծրագիր Ավստրիայի կառավարության կողմից, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների հաստատում հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների միջեւ:

2 Февраль 2010 - 11:34 AMT
С 25 по 28 января министр образования и науки Армении Армен Ашотян с официальным визитом находился в Австрии. В ходе визита был подписан меморандум о сотрудничестве в области культуры, образования и науки. Меморандум позволит стимулировать сотрудничество в гуманитарных сферах, a заинтересованным армянским организациям и частным лицам даст возможность участвовать в программах обмена с Австрией и расширить обучение немецкому языку в общеобразовательных школах Армении, используя также опыт австрийской стороны.
В частности, Армен Ашотян обсудил программу содействия правительства Австрии по преподаванию немецкого языка в ряде армянских школ с министром образования, искусства и культуры Австрии Клаудией Шмидт. Они обсудили также возможности установления двусторонних отношений между учебными заведениями двух стран.