2 Փետրվար 2010 - 10:39 AMT
Փետրվարի 1-ին Հայաստանում մեկնարկել է «Գարնանն ընդառաջ» ծրագիրը, որը կշարունակվի մինչեւ գարնան ավարտը
«Գարնանն ընդառաջ» ծրագիրը, որն այս տարի անց է կացվում Հայաստանում երկրորդ անգամ, մեկնարկել է փետրվարի 1-ին եւ կշարունակվի մինչեւ գարնան ավարտը: Մեկնարկի օրը պատահական չէ ընտրված` ձմեռումը տաք երկրներում անցկացնելու հետո չվող թռչունները փետրվարի սկզբին արդեն սկսում են վերադառնալ Եվրոպա:
Ծրագրի նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավիրել թռչունների սեզոնային միգրացիայինն առնչվող հարցերին, մարդկանց իրազեկել վայրի բնության թեւավոր ներկայացուցիչների մասին, հոգատարություն սերմանել նրանց հանդեպ: Ծրագիրը իրագործվում է BirdLife International միջազգային կազմակերպության կողմից: Մեր երկիրն այդ համաեվրոպական ծրագրին է մասնակցում 2009 թվականից` «Հայաստանի թռչունների պահպանման միություն» (ASPB) հասարակակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ: ASPB-ն հանդիսանում է BirdLife International-ի հայաստանյան ներկայացուցիչն ու գործընկերը:
«Ծրագիրը կոչված է տվյալներ հավաքագրել այն մասին, թե չվող թռչունները ե՞րբ են վերադառնում իրենց բնադրման վայրերը,- ասում է «Գարնանն ընդառաջ»-ի ազգային պատասխանատու Ծովինար Հովհաննիսյանը :- Ուստի ծրագիրը կարեւորվում է նրանով, որ այն ունի աշխարհագրական լայն սփռվածություն եւ միաժամանակ հնարավորություն է ընձեռում տվյալներ հավաքագրել անմիջապես տեղի բնակիչներից: Հարկ է նշել, որ անցած տարիների ընթացքում արձանագրվել է մոտ 94 000 դիտարկում: Եվ գիտնականները կարեւորում են «Գարնանն ընդառաջ» ծրագիրը, որովհետեւ այն իրենց օգտակար տեղեկություններ է տրամադրում չվող թռչունների ձմեռման վայրերից վերադարձի ժանկետների մասին:
Ծրագրի շրջանակներում դիտարկումների համար ընտրվել են Եվրոպական մայրցամաքի համար չորս առավել տարածված չվող տեսակներ` Սովորական կկուն (Cuculus canorus), Գյուղական ծիծեռնակը (Hirundo rustica), Սպիտակ արագիլը (Ciconia ciconia) եւ Սեւ մանգաղաթեւը (Apus apus): Այդ թռչունները լայն տարածում ունեն նաեւ Հայաստանում:
Այս տարի «Գարնանն ընդառաջին» առաջին անգամ միացել է նաեւ Աֆրիկյան մայրցամաքը: Այսպիսով, Եվրոպայի ու Աֆրիկայի բնակիչներն էլ կկարողանան կիսել գարնանային չուի զարմանահրաշ երեւույթի գրավչությունը:
Ներկայումս «Գարնանն ընդառաջ» ծրագրին ներգրավվել է 33 եվրոպական պետություն, այդ թվում` Ավստրիան, Բելառուսը, Հայաստանը, Իտալիան, Կիպրոսը, Ֆինլանդիան, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Պորտուգալիան, Թուրքիան: Հայաստանի թռչունների պահպանման միությունը 2006 թվականից հանդիսանում է BirdLife International-ի ներկայացուցիչ եւ գործընկեր: BirdLife International-ը հանդիսանում է թռչունների պաշտպանությանը հատուկ ուշադրություն դարձնող բնապահպանական կազմակերպությունների (BirdlLife Partners) համընդհանուր ալյանս : 2009 թվականից ASPB-ն անդամակցում է Բնության եւ բնական պաշարների պահպանման միջազգային միության (IUCN):

2 Февраль 2010 - 10:39 AMT
Программа “Весне навстречу”, которая в Армении проводится во второй раз, в этом году стартовала 1 февраля и продолжится до конца весны. День старта выбран не случайно: после зимовки в теплых краях перелетные птицы в начале февраля уже постепенно возвращаются в Европу.
“Программа призвана собрать сведения о том, когда именно перелетные птицы
возвращаются в места своего гнездования. Она приобретает особую актуальность в связи с тем, что имеет широкую географическую протяженность и в тоже время дает возможность получить информацию непосредственно от местных жителей. За прошедшие годы было зарегистрировано около 94 тысяч наблюдений. И ученые придают программе “Весне навстречу” большое значение, так как она предоставляет им полезные данные о сроках возвращения перелетных птиц из мест зимовки”,- отметила национальный координатор программы “Весне навстречу” Цовинар Оганесян.
В рамках программы для наблюдений отобрано четыре вида птиц, особенно распространенных на Европейском материке, – кукушка обыкновенная, ласточка деревенская, белый аист и черный стриж. Эти птицы широко распространены и в Армении.
“Весне навстречу” – действующая в Европе с 2006 года крупномасштабная программа. Цель данной программы – привлечь внимание общественности к проблемам, касающимся сезонной миграции птиц, проинформировать людей о пернатых представителях дикой природы. Программу осуществляет международная организация BirdLife International. Армения участвует в этом общеевропейском проекте с 2009 года – по инициативе общественной организации “Армянское общество защиты птиц” (ASPB). Эта организация является представителем и партнером BirdLife International в Армении. В нынешнем году к программе впервые присоединилась Африка. В настоящее время в программу “Весне навстречу” вовлечено 33 европейских государства, в том числе – Австрия, Беларусь, Армения, Италия, Кипр, Финляндия, Российская Федерация, Португалия, Турция.
Армянское общество защиты птиц является представителем и партнером BirdLife International с 2006 года. BirdLife International представляет собою всеобщий альянс экологических организаций (BirdLife Partners), обращающих особое внимание на защиту птиц. С 2009 года ASPB состоит в Международном союзе защиты природы и природных ресурсов (IUCN).