28 January 2010 - 09:55 AMT
Ինձ միշտ հարցնում են, թե ինչո՞ւ ես թողեցի դատավորի իմ պաշտոնն ու գնացի մարտնչելու, պատասխանը պարզ է` եթե ոչ ես, ապա ո՞վ: Այդ մասին «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մամվել Եղիազարյանի եւ ազատամարտիկ Սամվել Մաթեւոսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Սասունցի Դավիթ» ջոկատի հրամանատար Համլետ Հովսեփյանը:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Հովսեփյանը պատմել է, թե ինչպես է ստեղծվել ջոկատը, ինչն է դրդել նրանց այդ քայլին: Նա պատմել է Երասխի մարտերի մասին եւ ասել է, որ այդ ժամանակ իր ջոկատի մարտիկները զինված էին միայն որսորդական հրացաններով:
«Երասխի մարտերում մենք բաց թողեցինք Նախիջեւանն ետ բերելու պատմական հնարավորությունը»,-ասել է Հովսեփյանը` հավելելով, որ դրա միակ պատճառն այն էր, որ ԽՍՀՄ-ը դա թույլ չէր տա:
Իր հերթին Մ.Եղիազարյանն ասել է, որ պատերազմում ամենակարեւորը խիզախությունն է, ոչ թե ուժը: «1915թ. հայերը ուժ ունեին, բայց չունեցան բավարար համարձակություն, իսկ 1989թ.` հակառակը: Այն ժամանակ մեր աչքին ոչինչ չէր երեւում` ոչ ԽՍՀՄ-ը, ոչ ՊԱԿ-ը»,-ասել է Եղիազարյանը: «Ես չեմ կռվել անձանց համար: Ես մարտնչել եմ հանուն ապագա սերունդների»,-ասել է «Արաբո» ջոկատի հրամանատարը:
Իր հերթին Սամվել Մաթեւոսյանն ասել է.«Երբ մարդ պատերազմ է գնում, նա կռվում ինչ-որ շահի համար: Ես մասնագիտությամբ եռակցող եմ եւ մինչ օրս էլ եռակցող եմ մնում»:
Արցախի ազատագրական պատերազմին մասնակցել է 32 կամավորական ջոկատ, որոնց կազմում կային 200-1000 անդամներ:
«Սասունցի Դավիթ» ջոկատի առաջին հրամանատարն էր լեգենդար Կոմանդոսը` Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը: Ջոկատը շուրջ 500 անդամ ուներ: «Արաբո» ջոկատում մարտնչել են 200 ազատամարտիկներ:

28 Январь 2010 - 09:55 AMT
Меня всегда спрашивали, почему я оставил должность судьи и пошел воевать, ответ был прост: если не я, то кто? Об этом на совместной пресс-конференции с командиром отряда "Арабо" Манвелом Егиазаряном и воином -освободителем, участником арцахской войны Самвелом Матевосяном в Ереване заявил командир отряда «Сасунци Давид» Гамлет Овсепян.
Во время встречи с журналистами Овсепян рассказал, как создавался отряд, и что их подтолкнуло на этот шаг. Он поделился воспоминаниями от боев в Ерасхе, и сказал, что в это время члены отряда были вооружены охотничьими винтовками.
“Во время боев в Ерасхе мы упустили исторический шанс отвоевать Нахичеван ”, – отметил Овсепян, добавив, что единственной причиной, почему они этого не сделали было то, что Советский Союз этого не допустил бы.
В свою очередь Манвел Егиазарян сказал, что в войне важнее всего смелость, а не сила. “В 1915 году у армянского народа была сила, но не было смелости, а 1989 году наоборот. Тогда мы не брали в расчет никого: ни Советский Союз, ни КГБ”, – сказал Егиазарян. По его словам, находясь в блокаде, отряд сражался даже против советских войск и понес многочисленные потери. “Мы доказали азербайджанцам, что нас невозможно уничтожить”, – сказал Егиазарян. “Я не воевал ради отдельных личностей. Я сражался во имя будущего поколения”, – сказал командир отряда "Арабо".
Со своей стороны Самвел Матевосян сказал: “Когда человек идет на войну, он не сражается ради выгоды. Я по профессии сварщик и по сей день остаюсь им”.
Всего в национально-освободительной войне Арцаха участвовало 32 добровольческих отряда, насчитывающих от 200 до 1000 человек.
Первым командиром отряда «Сасунци Давид» был легендарный Командос (Аркадий Тер-Тадевосян). Отряд насчитывал 500 человек. В отряде «Арабо» было 200 добровольцев.