2 Փետրվար 2010 - 09:53 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր 2 միջազգային պայմանագիր է վավերացրել, որոնք կնքվել են Հայաստանի եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ վարկի տրամադրման եւ ֆինանսավորման մասին համաձայնագրի վերաբերյալ: Այդ երկու պայմանագրերը փոխլրացնում են իրար եւ վերաբերում են Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարությանը:
Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու նախագծի ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ դոլար է, իսկ իրականացման ժամկետը 10-15 տարի: Նախագծի իրականացման համար Ասիական զարգացման բանկը 500 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի Հայաստանին: Ստացված միջոցները կարտացոլվեն երկրի պետպարտքում: Ըստ փորձագետների նախնական գնահատականների, նախագծի իրագործումը կխթանի տնտեսական աճը երկրում, տարեկան բերելով մոտ 15-16 մլն դոլար եկամուտ:

2 Февраль 2010 - 09:53 AMT
Национальное Собрание РА сегодня ратифицировало 2 международных договора, заключенных между Арменией и Азиатским банком развития – о предоставлении кредита и соглашения о финансировании. Эти два договора являются дополняющими друг друга и относятся к финансированию строительства автомагистрали Север-Юг.
Проект автомагистрали Север-Юг. Общая стоимость программы составляет $1 млрд., а период осуществления 10-15 лет. Для осуществления проекта кредит $500 млн. Армении предоставит Азиатский банк развития. Полученные кредитные средства будут отображены во внешнем госдолге страны. По предварительным оценкам экспертов, реализация проекта строительства данного транспортного коридора Север-Юг будет стимулировать экономический рост в стране, принося ежегодные доходы в размере $15-16 млн.