28 Հունվար 2010 - 10:58 AMT
Հունվարի 29-ին Երեւանի ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի կունենա բարեգործական համերգ եւ ցուցահանդես-վաճառք: Միջոցառումից ստացած ողջ հասույթը կուղղվի Հաիթիի երկրաշարժից տուժածների օգնության ծրագրերին:
Միջոցառման կազմակերպիչն է ՄԱԿ-ի Հայկական ասոցիացիան` ՄԱԿ-ի ասոցիացիաների համաշխարհային դաշնության բարձր հովանու ներքո եւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ: Ողջ հասույթը ՄԱԿ-ի ասոցիացիաների համաշխարհային դաշնության միջոցով կփոխանցվի ՄԱԿ-ի Կենտրոնական արտակարգ հակազդման հիմնադրամին (UNCERF), որն էլ իր հերթին այս միջոցները կուղղի Հաիթիի ժողովրդին` որպես մխիթարանք եւ օգնություն:
Հաիթիի երկրաշարժը տեղի է ունեցել հունվարի 12-ին: 7.0 մագնիտուդ ուժգնությամբ եւ շարունակվող ցնցումներն ավերեցին տներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ եւ այլ պետական կարեւորագույն կառույցներ: Նման ուժգնության երկրաշարժերն աննախադեպ են Հաիթիի համար: Զոհերի ստույգ թիվը մինչ օրս հայտնի չէ: Միայն մայրաքաղաքում զոհերի թիվը հասել է 150 հազարի:

28 Январь 2010 - 10:58 AMT
29 января в ереванском офисе ООН состоятся благотворительный концерт и выставка-продажа. Средства, собранные в ходе мероприятия, будут направлены на программы помощи пострадавшим от землетрясения на Гаити.
Организатором мероприятия является Армянская ассоциация ООН при поддержке Всемирной федерации ассоциаций ООН. Все средства от концерта и выставки-продажи через Центральный фонд чрезвычайного воздействия ООН будут направлены на Гаити.
Землетрясение магнитудой 7,0 по шкале Рихтера произошло у побережья Гаити 12 января. Подземные толчки были зафиксированы на глубине 10 км в 15 км от столицы Гаити Порт-о-Пренс. По данным сейсмологов, землетрясения такой силы на Гаити беспрецедентны. Спустя несколько минут после первого землетрясения произошли повторные подземные толчки, сила которых доходила до 6 баллов. Точное число погибших неизвестно по сей день. Количество жертв мощного землетрясения только в столице Гаити Порт-о-Пренсе достигло 150 тысяч человек.