28 Հունվար 2010 - 12:49 AMT
«Տվյալ պահին մեր պետությունը բավականաչափ հզոր եւ մարտունակ բանակ ունի, որն ի զորու է ցանկացած պահի արժանի հակահարված տալ հակառակորդին»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական ուսումնարանի հիմնադիր, ՀՀ պաշտպանության նախարարության Ռազմական ինստիտուտի նախկին պետ Ալեքսանդր Մինասյանը:
Ըստ Մինասյանի, հայկական բանակը պետք է զարգանա եւ հզորացնի հատուկ ստորաբաժանումները, քանի որ Հայաստանը լեռնային երկիր է, որտեղ առավել արդյունավետ կարող են գործել հատուկ նշանակության ջոկատները:
Անդրադառնալով հնարավոր փոխզիջումներին ղարաբաղյան կարգավորման ընթացքում` Մինասյանը նշել է, որ «ԼՂՀ մերձակա տարածքներն ազատագրվել են արյան գնով, դրանք ոչ մի դեպքում չի կարելի է զիջել»:

“На данный момент наше государство обладает достаточно мощной и боеспособной армией, которая способна в любое время дать достойный ответ противнику”, – заявил на пресс-конференции в Ереване основатель военного училища имени Монте Мелконяна, бывший начальник Военного института Министерства обороны Армении Александр Минасян.
По словам Минасяна, в армянской армии нужно более развивать и усиливать специальные подразделения, так как Армения является горной страной, где более эффективно могут действовать отряды спец.назначения.
Говоря о возможных взаимных уступках при урегулировании карабахского конфликта, Минасян заметил, что «территории вокруг НКР освобождены ценой крови, и их уступать нельзя ни в коем случае».