Հունվարի 28-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուի հետ:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորեց Մովլութ Չավուշօղլուին ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թուրք քաղաքական գործիչն առաջինն է մեր ընդհանուր տարածաշրջանից, ով ստանձնել է այդ բարձր պաշտոնը` պարոն Աբրահամյանը կոչ արեց նրան իր նախագահության երկու տարիների ընթացքում ցուցաբերել զգայուն, խոհեմ եւ հավասարակշռված դիրքորոշում տարածաշրջանին առնչվող հարցերում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Մ. Չավուշօղլուն հայտնեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հ. Աբրահամյանին, որ ս.թ. հունվարի 26-ին ադրբեջանական «APA» լրատվական գործակալության կողմից տարածված տեքստում իրեն վերագրվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք ինքը չի կատարել: Մ.Չավուշօղլուն հավաստիացրեց, որ այդ հայտարարությունները թերի թարգմանության եւ ադրբեջանցի լրագրողի թյուրըմբռնման հետեւանք են:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը նաեւ տեսակետներ փոխանակեցին առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացի շուրջ: Զրուցակիցները նաեւ քննարկեցին ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահի Հայաստան այցելություն կատարելու հնարավորությունը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:

28-го января спикер армянского парламента Овик Абрамян провел телефонную беседу с новоизбранным председателем ПАСЕ Мевлутом Чавушоглу.
В ходе телефонной беседы Абрамян поздравил Мевлута Чавушоглу с избранием на пост председателя ПАСЕ и призвал его в годы своего председательства демонстрировать благоразумную и сбалансированную позицию по региональным вопросам.
В ходе беседы Чавушоглу сообщил председателю НС РА, что 26-го января в распространенном тексте азербайджанского информационного агентства АПА ему были приписаны высказывания, которые он не делал. Новоизбранный председатель ПАСЕ заверил, что эти заявления являются следствием ошибочного перевода и неправильного восприятия представителей азербайджанских СМИ.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о налаживании армяно-турецких отношений без предусловий. Они также обсудили возможность визита новоизбранного председателя ПАСЕ в Армению, сообщает пресс-служба НС РА.