Լոնդոնում Աֆղանստանի գծով միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ահմեդ Դավուդօղլուի հանդիպումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Ըստ նրա, զրուցակիցները մի քնի րոպե են շփվել:
«Նախարարները պայմանավորվել են հանդիպել եւ շարունակել քննարկումներն այն իրավիճակի շուրջ, որը ստեղծվել է Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ որոշումից հետո, հաջորդ շաբաթ Մյունխենում անվտանգության հարցերին նվիրված խորհրդաժողովի շրջանակներում»,-գրում է «Հյուրիեթ Դեյլի Նյուսը»:
Անվտանգության քաղաքականության գծով Մյունխենի կոնֆերանս: Իր գոյության ընթացքում Անվտանգության քաղաքականության գծով Մյունխենի կոնֆերանսը վերածվեց ակտուալ քաղաքական եւ քաղաքական-տնտեսական հարցերի կարգավորման կարեւոր համաժողովի: Մյունխենի կոնֆերանսը 1962թ. ի վեր բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների, դիվանագետների, զինվորականների եւ փորձագետների հանդիպման ամենամյա վայր է: Դա աշխարհի կարեւորագույն ոչ պաշտոնական համաժողովներից մեկն է, որտեղ քննարկվում են ակտուալ քաղաքական խնդիրներ, որոնք առնչվում են ուժերի հարաբերակցությանը միջազգային հարաբերություններում, միջազգային իրավունքի եւ ժողովրդավարական աշխարհակարգի համակարգի ամրապնդմանը:
Առաջին 30 տարիներին կոնֆերանսի մասնակիցները ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմական ու քաղաքական առաջնորդներն էին, քաղաքագետներն ու ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները: 1990-ականների սկզբից կոնֆերանսի պատվիրակությունների կազմը աստիճանաբար համալրեցին ՌԴ-ի, Չինաստանի, Ճապոնիայի եւ Արեւելյան Եվրոպայի ներկայացուցիչները: 1998թ. համաժողովը ֆինանսավորում է Գերմանիայի կառավարությունը ԳԴՀ պաշտպանության նախարարության բյուջեից:
Մինչեւ 1998թ. Մյունխենի կոնֆերանսի հիմնադիրը, կազմակերպիչն ու անփոփոխ ղեկավարն եղել է գերմանացի հրատարակիչ Էվալդ-Հանյրիխ ֆոն Կլյաստը: 1999-2008թթ. այդ դերը կատարում էր Գերմանիայի կանցլերի նախկին խորհրդական Հորսթ Տելչիկը: Իսկ 2009թ. կոնֆերանսը կգլխավորի գերմանացի իրավապաշտպան եւ ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում ԳԴՀ նախկին դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերը:

В рамках лондонской международной конференции по Афганистану состоялась короткая встреча глав МИД Армении и Турции Эдварда Налбандяна и Ахмета Давутоглу. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян. По его словам, собеседники общались несколько минут.
Это первая встреча Эдварда Налбандяна с Ахметом Давутоглу после вынесения решения Конституционного суда Армении по армяно-турецким Протоколам.
«Министры договорились встретиться и продолжить обсуждение по ситуации, сложившейся после вердикта КС РА по армяно-турецким Протоколам, на следующей неделе в рамках конференции по вопросам безопасности в Мюнхене», – пишет Hurriyet Daily News.
Мюнхенская конференция по политике безопасности – за годы существования Мюнхенская конференция по политике безопасности превратилась в важный форум по урегулированию актуальных политических и политико-экономических вопросов в сфере международной безопасности.
Мюнхенская конференция по политике безопасности с 1962 года является местом ежегодных встреч высокопоставленных политиков, дипломатов, военных и экспертов в области международной безопасности. Это – один из важнейших в мире неформальных форумов, на котором обсуждаются актуальные политические проблемы, касающиеся баланса сил в международных отношениях, укрепления системы международного права и демократического миропорядка.
Участниками конференции в первые 30 лет были военные и политические лидеры государств НАТО, политологи и представители СМИ. С 1990-х годов состав делегатов конференции постепенно пополнили представители России, Китая, Индии, Японии и стран Восточной Европы.
С 1998 года форум финансируется правительством Германии из бюджета министерства обороны ФРГ.
Основателем, организатором и бессменным руководителем Мюнхенской конференции вплоть до 1998 года был немецкий издатель Эвальд-Хайнрих фон Кляйст. С 1999 по 2008 годы эту роль исполнял бывший советник канцлера Германии Гельмута Коля по внешним и оборонным вопросам Хорст Тельчик. А с 2009 года конференцию возглавляет немецкий юрист правозащитник и бывший посол ФРГ в США и Великобритании Вольфганг Ишингер.