Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net -ին ԱԳՆ-ն մամլո ծառայությունում, Նալբանդյան-Դավութողլու հանդիպումը Մյունխենում նախատեսված չէ:
Նախօրեին Hurriyet Daily News-ը հաղորդել էր, որ նախարարները պայմանավորվել են հանդիպել, որպեսզի շարունակեն քննարկել Արձանագրությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Անվտանգության քաղաքականության գծով Մյունխենի կոնֆերանսը: Իր գոյության ընթացքում Անվտանգության քաղաքականության գծով Մյունխենի կոնֆերանսը վերածվեց ակտուալ քաղաքական եւ քաղաքական-տնտեսական հարցերի կարգավորման կարեւոր համաժողովի: Մյունխենի կոնֆերանսը 1962թ. ի վեր բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների, դիվանագետների, զինվորականների եւ փորձագետների հանդիպման ամենամյա վայր է: Դա աշխարհի կարեւորագույն ոչ պաշտոնական համաժողովներից մեկն է, որտեղ քննարկվում են ակտուալ քաղաքական խնդիրներ, որոնք առնչվում են ուժերի հարաբերակցությանը միջազգային հարաբերություններում, միջազգային իրավունքի եւ ժողովրդավարական աշխարհակարգի համակարգի ամրապնդմանը:
Առաջին 30 տարիներին կոնֆերանսի մասնակիցները ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմական ու քաղաքական առաջնորդներն էին, քաղաքագետներն ու ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները: 1990-ականների սկզբից կոնֆերանսի պատվիրակությունների կազմը աստիճանաբար համալրեցին ՌԴ-ի, Չինաստանի, Ճապոնիայի եւ Արեւելյան Եվրոպայի ներկայացուցիչները: 1998թ. համաժողովը ֆինանսավորում է Գերմանիայի կառավարությունը ԳԴՀ պաշտպանության նախարարության բյուջեից:
Մինչեւ 1998թ. Մյունխենի կոնֆերանսի հիմնադիրը, կազմակերպիչն ու անփոփոխ ղեկավարն եղել է գերմանացի հրատարակիչ Էվալդ-Հանյրիխ ֆոն Կլյաստը: 1999-2008թթ. այդ դերը կատարում էր Գերմանիայի կանցլերի նախկին խորհրդական Հորսթ Տելչիկը: Իսկ 2009թ. կոնֆերանսը կգլխավորի գերմանացի իրավապաշտպան եւ ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում ԳԴՀ նախկին դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերը

Встречи министров иностранных дел Армении и Турции Эдварда Налбандяна и Ахмета Давутоглу в Мюнхене не предусмотрено. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе внешнеполитического ведомства РА, визит Эдварда Налбандяна на конференцию в Мюнхен не запланирован.
Накануне Hurriyet Daily News сообщила, что министры договорились встретиться и продолжить обсуждение по ситуации, сложившейся после вердикта КС РА по армяно-турецким Протоколам, на следующей неделе в рамках конференции по вопросам безопасности в Мюнхене.
Мюнхенская конференция по политике безопасности. За годы существования Мюнхенская конференция по политике безопасности превратилась в важный форум по урегулированию актуальных политических и политико-экономических вопросов в сфере международной безопасности.
Мюнхенская конференция по политике безопасности с 1962 года является местом ежегодных встреч высокопоставленных политиков, дипломатов, военных и экспертов в области международной безопасности. Это – один из важнейших в мире неформальных форумов, на котором обсуждаются актуальные политические проблемы, касающиеся баланса сил в международных отношениях, укрепления системы международного права и демократического миропорядка.
Участниками конференции в первые 30 лет были военные и политические лидеры государств НАТО, политологи и представители СМИ. С 1990-х годов состав делегатов конференции постепенно пополнили представители России, Китая, Индии, Японии и стран Восточной Европы.
С 1998 года форум финансируется правительством Германии из бюджета министерства обороны ФРГ.
Основателем, организатором и бессменным руководителем Мюнхенской конференции вплоть до 1998 года был немецкий издатель Эвальд-Хайнрих фон Кляйст. С 1999 по 2008 годы эту роль исполнял бывший советник канцлера Германии Гельмута Коля по внешним и оборонным вопросам Хорст Тельчик. А с 2009 года конференцию возглавляет немецкий юрист правозащитник и бывший посол ФРГ в США и Великобритании Вольфганг Ишингер.