29 Հունվար 2010 - 09:16 AMT
Հայաստանն այժմ իր պատմության ամենաճակատագրական պահերից մեկն է ապրում: Հատկապես այստեղ հարկ է նշել երկու գործընթաց, որոնք կարող են ճակատագրական հետեւանքներ ունենալ երկրի համար` հայ-թուրքական կարգավորումն ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք» միություն» կուսակցության առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանի ՍԴ որոշումից հետո Թուրքիան հայտնվեց փակուղում, եւ փորձում է ձգձգել Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, զիջումների հասնելու համար Հայաստանից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: «Հայաստանը այլեւս չպետք է ղեկավարվի խաղի այդ օրենքներով: Հարկավոր է վերջնաժամկետ սահմանել Թուրքիայի համար Արձանագրությունների վավերացման հարցում, որպեսզի Անկարան այլեւս չկարողանա ժամանկն իր օգտին օգտագործել»,-ասել է Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, Թուրքիան փորձում է ձգձգել վավերացումը մինչեւ ապրիլի 24-ը: Այդ ընթացքում նա կփորձի որեւէ զիջումների հասնել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, եւ միայն դրանից հետո, «որպես հաղթող», կվավերացնի Արձանագրությունները:
«Մենք պետք է մարտի 1-ն Արձանագրությունների վավերացման վերջնաժամկետ սահմանենք Թուրքիայի համար, եթե մինչ այդ օրը Թուրքիան չվավերացնի փաստաթղթերը, ապա մենք կսկսենք խոսել նրա հետ նախապայմանների լեզվով»,-ասել է Հ.Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը պետք է Անկարային ներկայացնի հետեւյալ նախապայմանները` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, պահանջել Ցեղասպանության արդյունքում հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստենրի փոխհատուցում 100 միլիարդ դոլարի չափով, եւ վերադարձնել պատմական հողերը: Ըստ Բաբուխանյանի, դրանով Հայաստանը կխուսափի ավելորդ ճնշումներից ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
Ընդ որում նա նշել է, որ առանձնապես ոչ մի մտահոգիչ բան տեղի չի ունենա, եթե հանկարծ գործընթացը ձախողվի եւ սահմանը երկրների միջեւ չբացվի: «Մենք ապրել ենք փակ սահմաններով բավական երկար եւ որոշ ժամանակ դեռեւս կարող ենք այդպես ապրել»,-ասել է Հայկ Բաբուխանյանը:

29 Январь 2010 - 09:16 AMT
Армения сейчас переживает один из роковых моментов в своей истории. В особенности следует отметить два процесса, которые могут иметь роковые последствия для страны: нормализация армяно-турецких отношений и урегулирование карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер партии "Союз Конституционное право" Айк Бабуханян.
По его словам, после решения Конституционного суда Армении Турция оказалась в тупике, и пытается затянуть с процессом ратификации армяно-турецких Протоколов, чтобы добиться уступок от Армении в урегулировании карабахского конфликта. “Армения больше не должна руководствоваться этими правилами игры. Нужно установить крайний срок для ратификации Протоколов, чтобы Анкара больше не могла использовать время в свою пользу”, – отметил Бабуханян. По его словам, Турция попытается затянуть процесс ратификации документов до 24 апреля. В течение этого времени она попытается добиться каких-либо уступок в карабахском конфликте, и лишь после этого, как “победитель” ратифицирует Протоколы.
“Мы должны установить крайний срок ратификации Протоколов до 1-ого марта, если Турция не согласиться и не ратифицирует документы до назначенного срока, то уже мы начнем говорить с ней на языке предусловий”, – подчеркнул Айк Бабуханян. По его словам, Армения должна представить Анкаре следующие предусловия: признать Геноцид армян, потребовать возмещение материальных потерь, которые понес армянский народ в результате Геноцида в размере $100 миллиардов, и вернуть исторические земли. По мнению Бабуханяна, этим Армения избавит себя от лишнего давления в карабахском конфликте.
При этом он заметил, что не видит ничего страшного в том, если вдруг процесс провалится, и граница между странами не откроется. “Мы жили с закрытыми границами довольно долго и сможем жить еще некоторое время”, – заметил Айк Бабуханян.