29 January 2010 - 10:49 AMT
ԼՂՀ-ում տեղի կունենա «Ադրբեջանի պետական ահաբեկչությունն ու էթնիկական զտումների քաղաքականությունը» միջազգային կոնֆերանսը
Արցախի Հանրապետությունում տեղի կունենա «Ադրբեջանի պետական ահաբեկչությունն ու էթնիկական զտումների քաղաքականությունը» միջազգային գիտագործնական կոնֆերանսը` նվիրված Շուշի քաղաքի 1920 թ. մարտի 23-ի ողբերգության 90-ամյա եւ Բաքվի ջարդերի 20-ամյա տարելիցներին:
Գիտագործնական կոնֆերանսի նպատակն է պարզել եւ գիտականորեն հիմնավորել անցյալի սխալների պատճառները, առաջարկել ահաբեկչության ու էթնիկական զտումների քաղաքականության կանխման, ապագայում նման երեւույթների բացառման ճանապարհներ, քաղաքական գնահատական տալ 20-րդ դարում Ադրբեջանի իրագործած էթնիկական զտումներին Գանձակում, Լեռնային Ղարաբաղում ու Արեւելյան Անդրկովկասի այլ շրջաններում:
Գիտագործնական կոնֆերանսի կազմակերպիչներն են ԼՂՀ ԼՂՀ Կրթության եւ գիտության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարությունը, Արցախի պետական համալսարանը, «Կաճառ» Գիտական կենտրոնը, Շուշի քաղաքի պատմաերկրագիտական թանգարանը:
Կոնֆերանսին մասնակցելու հայտերն ընդունվում են մինչեւ փետրվարի 15-ը: Կոնֆերանսին մասնակցածների աշխատանքները կթարգմանվեն ռուսերեն ու անգլերեն լեզուներով եւ կտպագրվեն գիտագործնական կոնֆերանսի կոմիտեի վերջնական եզրակացության հիման վրա:
Շուշին քաղաք է Արցախի Հանրապետությունում (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն): Իր բնական անառիկության շնորհիվ Շուշին Վարանդի շրջանի բնակչության համար յուրօրինակ պաշտպանական կետ է ծառայել: Հետագայում բնակավայրի շուրջը պարիսպներ կանգնեցվեցին, եւ այն ամրոցի վերածվեց: XVIII դարի երկրորդ կեսից Շուշին քաղաք-ամրոց դարձավ, իսկ XIX դարից` խոշոր առեւտրամշակութային կենտրոն: Վաղ միջնադարում ամրոցը Շիկաքար էր կոչվում: 1750-ական թվականներին մելիք Շահնազար II, որն ուրացությամբ տիրացավ Վարանդի մելիքությանը, Ղարաբաղի մնացած չորս մելիքություններին դիմադրելու համար դաշինք կնքեց թուրքական Ջեւանշիրների դինաստիայի Փանահ խանի հետ, որը Շուշիի տեղում կառուցեց իր ամրոց-նստավայրը` Փանահաբերդը: Փանահ խանը, իրեն հռչակելով Ղարաբաղի տիրակալ, խախտեց մելիքությունների միասնությունը: 1790-ական թթ. Շուշին, որն այդ ժամանակ արդեն Անդրկովկասի կարեւոր ռազմական ու քաղաքական կենտրոնն էր, պարսկական արշավանքի ենթարկվեց: Արդեն XIX դարի սկզբին Շուշին ռուս-պարսկական պատերազմի հարթակ դարձավ: 1805թ. Քյուրեքչայի պայմանագրով Ղարաբաղի խանությունը միացվեց Ռուսաստանին: 1920թ. մարտին թուրքական զորքերը տեղի մուսավաթականների հետ միասին հրդեհեցին քաղաքի հայկական թաղամասերը, ջարդեր կազմակերպեցին` սպանելով 35 հազար հայ: Նույն տարի Շուշիում Խորհրդային իշխանություն հաստատվեց: 1923թ. հունիսի 5-ին ՀԿ(բ)Կ Կենտկոմի կամային որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղը հանձնվեց Ադրբեջանի ՍՍՀ-ին: 1988 թվականին սկսվեց ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը: Ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) բնակչության 80% կազմող հայերի խաղաղ պահանջներին, Ադրբեջանը ագրեսիա ծավալեց խաղաղ բնակչության դեմ: 1991-1994թթ. ազգային-ազատագրական պատերազմի արդյունքում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակը նաեւ ԼՂՀ շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծեց, որը 7 շրջաններ է ներառում: 1994թ. մայիսի 11-ին հրադադարի մասին համաձայնություն ձեռք բերվեց (Բիշկեկյան արձանագրություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն եւ Ռուսաստանը:

В Республике Арцах пройдет международная научно-практическая конференция “Государственный террор Азербайджана и политика этнических чистокпротив Нагорного Карабаха”, посвященная 90-летию трагедии 23 марта 1920 года города Шуши и 20-летию погромов армян в Баку.
Цель научно-практической конференции – выявить и научно обосновать причины ошибок прошлого, предложить пути предотвращения террора и политики этнических чисток и исключения в будущем подобных явлений, дать политическую оценку погромов, террора и политике <b>этнических чисток</b> 20-го века Азербайджана в Гандзаке, Нагорном Карабахе и других областях Восточного Закавказья.
Организаторами научно-практической конференции являются Министерство образования и науки, культуры и по делам молодежи НКР, Арцахский государственный университет, Научный центр “Качар”, историко-краеведческий музей города Шуши.
Заявки на участие принимаются до 15 февраля. Работы принявших участие в конференции будут переведены на русский и английский языки и напечатаны на основе окончательного заключения комитета научно-практической конференции.
Шуши – город в Республике Арцах (Нагорно-Карабахская Республик). Благодаря своей естественной неприступности Шуши служил для населения области Варанда своеобразным оборонительным пунктом. В дальнейшем вокруг населенного пункта были возведены стены, и он стал крепостью. Сo второй половины XVIII века Шуши стал городом-крепостью, а с XIX века был крупным торгово-культурным центром. В раннем средневековье крепость называлась Шикакар. В 1750-х годах мелик Шахназар II, который вероломно овладел меликством Варанды, для противодействия остальным четырем меликствам Карабаха, вступил в союз с Панах- ханом из тюркской династии Джеванширов, который на месте нынешнего Шуши построил свою крепость-резиденцию Панахаберд. Панах хан, провозгласив себя властителем Карабаха, нарушил единство меликств. В 1790-х гг. Шуши, который к тому времени стал важнейшим военным и политическим центром Закавказья, подвергся персидскому нашествию. А уже в начале XIX века Шуши стал сценой русско-персидской войны. По Кюрекчайскому договору 1805 Карабахское ханство было присоединено к России. В марте 1920гг. турецкие войска вместе с местными мусаватистами подожгли армянские кварталы города, учинили погром, убив 35 тысяч армян. В том же году в Шуши установилась Советская власть. Волевым решением ЦК ВКП (б) от 5 июня 1923 Нагорный Карабах был передан Азербайджанской ССР. В 1988 году начался <b>карабахско-азербайджанский конфликт</b>. В ответ на мирные требования армян Карабаха, которые составляли 80% населения Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), Азербайджан развязал агрессию против мирного населения. В результате национально-освободительной войны 1991-1994гг. была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Армия обороны НКР также создала зону безопасности вокруг НКР, включающую 7 районов. 8 мая 1992 года Шуши был освобожден карабахской армией. В Шуши, в храме Казанчецоц, находится резиденция главы Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви. 11 мая 1994 года было достигнуто соглашение о прекращении огня (Бишкекский протокол). В настоящее время урегулированием конфликта занимаются сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Франция, США и Россия.
Погромы и убийства мирных жителей продолжались до 20 января, когда в город были введены подразделения Советской Армии. К 12-13 января 1990 года армянские погромы в Баку приобрели организованный и массовый характер. 13 января после 17:00 часов толпа из примерно 50 тысяч человек, вышедшая с митинга на площади Ленина, разделившись на группы, стала методично, дом за домом, "очищать" город от армян.