29 Հունվար 2010 - 11:10 AMT
Թուրքիայի հայ համայնքն ամենախոշորն է երկրում եւ թուրքական իշխանություններն ամեն կերպ ցանկանում են կործանել այն: Հենց այդ պատճառով Թուրքիայի ղեկավարությանը ձեռնատու չէ, որ Կոնստանդինոպոլսի աթոռակից պատրիարքի պաշտոնում ընտրվի այնպիսի գործիչ, որը կկարողանա ակտիվացնել պատրիարքության եւ ողջ համայնքի գործունեությունը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքերով, այսօր Թուրքիայի հայ համայնքի առջեւ մի շարք ակտուալ խնդիրներ են ծառացած` հայկական դպրոցների, լեզվի, խառը ամուսնությունների հարցերը: Ինչպես ասել է Ռ.Մելքոնյանը, այդ խնդիրների չլուծված լինելը կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել, նույնիսկ հանգեցնելով համայնքի փլուզման: «Յուրաքանչյուր տարվա հետ հայկական դպրոցների թիվը Թուրքիայում կրճատվում է` 32 դպրոցներից այսօր գործում են 17-ը, որտեղ սովորում են շուրջ 3000 աշակերտներ: Թուրքիայում կա 42 հայկական եկեղեցի, որոնց մի մասը չի գործում հոգեւորականներ բացակայության պատճառով»,-աել է արեւելագետը:
Բացի այդ, մեծաթիվ են խառը ամուսնությունները (շուրջ 40 տոկոս), շատերը չեն տիրապետում հայերենին: Ըստ Ռ.Մելքոնյանի տվյալների, Ստամբուլի հայ համայնքի շուրջ 90 տոկոսը խոսում է թուրքերեն, հայերեն է խոսում միայն երիտասարդների 7-10 տոկոսը:
«1920թթ. Թուրքիայում քրիստոնեությունը պահպանած հայերը 250-300 հազար են: Այսօր համայնքը ակտիվ հոգեւոր առաջնորդի կարիք ունի, որը կկարողանա միավորել այն եւ զբաղվել համայնքի խնդիրներով»,-ասել է Մելքոնյանը: Նրա խոսքերով, ներկայումս աթոռակից պատրիարքի 3 թեկնածություն կա` ՀԱԵ Գուգարքի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Սեպուհ Չուլջյանը, եպիսկոպոս Գարգեին Բեկչիյանը եւ արքեպիսկոպոս Արամ Հատեշյանը, իսկ երեք թեկնածուներից թուրքական իշխանությունների առավելագույն վստահությունն է վայելում արքեպիսկոպոս Արամ Հատեշյանը, որն արդեն հանդիպել է վարչապետ Էրդողանի հետ:
Թուրքիայում գործող Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքարանն ունի շուրջ 30 գործող եկեղեցիներ, որտեղ ծառայում են 30 քահանա եւ 20 սարկավագ: Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքի պաշտոնը 1998թ. ի վեր զբաղեցնում է Մեսրոպ Մութաֆյանը: Սակայն տարած վիրահատություններից եւ մի քանի մահափորձերից հետո, որ իրականացրեցին «Էրգենեկոն» ահաբեկչական կազմակերպության անդամները, 53-ամյա պատրիարքի ինքնազգացողությունը վատթարացավ, իսկ հետո բժիշկներն անբուժելի ամնեզիա ախտորոշեցին նրա մոտ: 2004թ. Թուրքիայի ղեկավարությունը թույլ չի տալիս հայ համայնքին (ըստ թուրքական օրենքների ազգային համայնքի ղեկավարը միաժամանակ նաեւ նրա հոգեւոր առաջնորդն է) նշանակել նոր պատրիարքի կամ գոնե նրա աթոռակից պատրիարքի ընտրությունները:
Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքը, Երուսաղեմի պատրիարքի հետ մեկտեղ, Հայ Առաքելական եկեղեցու ինքնավար պատրիարքություններից է: Ըստ կանոնակարգի երկու այդ պատրիարքություններն ենթարկվում են Էջմիածնի կաթողիկոսությանը: Երուսաղեմի ու Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքներն ունեն արքեպիսկոպոսների հոգեւոր աստիճան: Երուսաղեմի պատրիարքությանը ենթարկվում են Իսրայելի եւ Հորդանանի հայկական եկեղեցիները, իսկ Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքությանն են ենթարկվում Թուրքիայի եւ Կրետե կղզու հայկական եկեղեցիները:

29 Январь 2010 - 11:10 AMT
Армянская община Турции – самая крупная община в стране, и турецкие власти всячески желают добиться ее краха. Именно поэтому руководству Турции невыгодно избрание на пост соправителя Константинопольского патриарха такого деятеля, который сможет активизировать деятельность патриархата и всей общины. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян.
По его словам, сегодня перед армянской общиной Турции стоит ряд актуальных проблем: проблема армянских школ, языка, смешанных браков. Как подчеркнул Рубен Мелконян, нерешенность всех этих проблем может привести к серьезным проблемам, вплоть до распада общины. «Количество армянских школ в Турции год за годом сокращается – из 32 школ сегодня действуют 17, где обучаются около 3000 учеников. В Турции насчитывается 42 армянские церкви, некоторые из них не действуют из-за отсутствия духовных пастырей»,- сообщил востоковед.
Кроме того, большое количество составляют и смешанные браки (около 40%) и незнание армянского языка. По данным Рубена Мелконяна, около 90% представителей армянской общины Стамбула говорит на турецком, на армянском говорит только 7-10% армянской молодежи Стамбула.
«В 1920 гг. в Турции число армян, сохранивших христианство, составляло 250-300 тысяч. Сегодня их число сократилось до 50-60 тысяч. Если эта тенденция сохранится, то через несколько лет мы можем столкнуться с проблемой исчезновения общины. Сейчас община нуждается в активном духовном лидере, который мог бы ее объединить и заняться ее проблемами»,- сказал Мелконян. По его словам, в настоящее время на пост соправителя патриарха есть 3 кандидата – глава Гугарской епархии ААЦ епископ Сепух Чулджян, епископ Гарегин Бекчиян и архиепископ Арам Атешян, а из трех кандидатов наибольшим доверием турецких властей пользуется Арам Атешян, который уже встретился с премьером Эрдоганом.
Константинопольский Патриархат ААЦ. В Патриаршей области – Турции – действует больше 30 церквей, в которых служат 30 священников и 20 диаконов. Должность первоиерарха ААЦ в Константинополе с 1998 года занимал Месроп Мутафян. Однако после этого перенесенных операций и нескольких попыток покушения, осуществленных членами террористической организации "Эргенекон", самочувствие 53-летнего Патриарха ухудшилось, а потом врачи диагностировали у него неизлечимую амнезию. С 2004 года руководство Турции не дает разрешения армянской общине (глава национальной общины по турецким законам должен вместе с тем быть духовным главой) определить выборы нового Патриарха или хотя бы его соправителя.
Константинопольский Патриархат ААЦ, наряду с Иерусалимским, является одним из автономных Патриархатов Армянской церкви. Канонически оба этих патриархата подчиняются Эчмиадзинскому католикосу. Патриархи Иерусалима и Константинополя имеют духовную уровень архиепископов. В ведении Иерусалимского Патриархата состоят армянские церкви Израиля и Иордании, а в ведении Патриархата Константинопольского армянские церкви Турции и острова Крит (Греция).