29 Հունվար 2010 - 13:19 AMT
«Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրը «կաղում է», կարելի է ասել` ընդհանրապես չի գործում», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի նեոպահպանողական շարժման նախագահ Էդվարդ Աբրահամյանը:
Աբրահամյանի խոսքերի համաձայն, ռազմարդյունաբերության զարգացումը կարող է լրջորեն նպաստել Հայաստանի տնտեսության աճին, դրանով հանդերձ կտրուկ նվազեցնել գործազրկության մակարդակը Հայաստանում: «Հայաստանի ռազմարդյունաբերության համալիր զարգացումը կարող է լուծել նաեւ «ուղեղների արտահոսքի» հիմնախնդիրը, քանի որ հայ մասնագետներն արդեն տեղական պատվերներ կկատարեն», – բացատրել է ՀՆՇ ղեկավարը:
Խոսելով ռազմարդյունաբերության մեր ունեցած պաշարների մասին, Աբրահամյանն ասել է, որ Հայաստանում այդ բնագավառի շատ մասնագետներ կան, ովքեր կամ չեն աշխատում, կամ շատ ցածր գներով վաճառում են իրենց նորարարությունները արտասահմանյան կազմակերպություններին: «Այդ բնագավառի վերելքը կարող է լուծել նաեւ հայկական բանակը զենքով ապահովելու հարցը, որը չի զիջի ժամանակակից զենքերին եւ ավելի մատչելի կլինի», – ընդգծել է Էդվարդ Աբրահամյանը:
Այս նպատակին հասնելու համար պետական մակարդակով պետք է մշակել ռազմարդյունաբերության զարգացման համակարգ, որի համար էլ լուրջ ներդրումներ կկատարեն հայ գործարարները:

“Военно-промышленный комплекс Армении «хромает», можно сказать, вообще не действует”, – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Неоконсервативного движения Армении (НДА) Эдуард Абрамян.
По словам Абрамяна, развитие военно-промышленной сферы может серьезно содействовать росту армянской экономики, тем самым существенно снизить уровень безработицы в Армении. «Развитие военно-промышленного комплекса Армении может решить также проблему «утечки мозгов», так как армянские специалисты будут уже выполнять местные заказы», – разъяснил глава НДА.
Говоря об имеющихся ресурсах для развития военной промышленности, Абрамян заметил, что в Армении существует много специалистов этой сферы, которые на данный момент или не работают, или по очень низким ценам продают свои новаторские предложения зарубежным организациям. «Подъем этой сферы решит также вопрос обеспечения оружием армянской армии, которое по качеству не уступит современным аналогам и будет стоить дешевле», – подчеркнул Эдуард Абрамян.
Для достижения этой цели, по мнению Абрамяна, нужно на государственном уровне разработать систему развития военно-промышленного комплекса, куда сделают серьезные инвестиции армянские бизнесмены.