«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 2009-ի հոկտեմբերից մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի խմելու ջրի ներքին ցանցի կառուցման եւ չգործող հին ջրամբարի վերանորոգման աշխատանքները, հաղորդում է «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամի մամլո ծառայությունը: Ծրագիրն իրականացվում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի եւ ԼՂՀ կառավարության համատեղ հովանավորությամբ:
Արդեն պատրաստ է 7,6 կիլոմետր երկարությամբ ներքին ցանցը, իսկ փետրվարին կսկսվի հին ջրամբարի վերանորոգման եւ բաժանարար հորերի կառուցման աշխատանքները:
«Բազմաթիվ համայնքներ Հայաստանում եւ Արցախում, ցավոք, մինչ օրս ջրի խնդիր ունեն: Ուրախալի է, որ ավարտին հասցնելով այս ծրագիրը` եւս մեկով կպակասի նման խնդիր ունեցող գյուղերի թիվը»,- նշում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Սոս համայնքի ղեկավար Իգոր Ղահրամյանի խոսքով` հնամյա գյուղի բնակիչներն օգտվում են համայնքի միակ ջրհորից, որը քարուքանդ վիճակում է եւ ջուրը պիտանի չէ խմելու համար: «Ջուրը գյուղացուն հողի հետ կապող ամենամուր օղակն է, եւ միայն ջուր լինելու դեպքում գյուղացին կարող է մտածել կենցաղային իր մյուս խնդիրների մասին»,- ասում է գյուղապետը:
2009-ին Հիմնադրամը ջրամատակարարում է ապահովել շրջանի Բերդաշեն եւ Սպիտակաշեն գյուղերում: Դպրոցաշինական ոլորտում ընթացքում են Գիշի եւ Ճարտար գյուղերի դպրոցների կառուցման աշխատանքները: Վերջերս շահագործման հանձնվեց Սպիտակաշենի նոր դպրոցը:
«Մեր մարդասիրական գործունեության կենտրոնում Արցախի բնակչության համընդհանուր բարեկեցությունն է, սակայն հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում համայնքների ջրամատակարարմանն ու երեխաներին առնչվող ծրագրերին», – ասում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հիմնադրվել է ՀՀ նախագահի հրամանագրով 1992թ. Մարտին: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը դարձավ այն կառույցը, որը արդյունավետ լուծումներ է գտնում երկրում ծառացած խմդիրներին եւ հնարավորություն տալիս յուրաքանչյուր հայի` իր անձնական ներդրումն ունենալ Հայաստանի ու Արցախի վերածննդի գործում: Հիմնադրամի օժանդակությունից զերծ չմնացին նաեւ երկրաշարժից ավերված գյուղերն ու քաղաքները եւ պատերազմից տուժած արցախյան բնակավայրերը: Հայրենիքի համար ռազմավարական նշանակության ծրագրերը որոշվում են Հիմնադրամի բարձրագույն ղեկավար մարմնի` Հոգաբարձուների Խորհրդի կողմից: Ըստ կանոնադրության` Հիմնադրամի Հոգաբարձուների Խորհրդի նախագահն ի պաշտոնե ՀՀ Նախագահն է: 1996 թվականից սկսած Հիմնադրամն ամենամյա հեռուստամարաթոններ է անցկացնում: «Հայաստան» հիմնադրամը արդեն իսկ 700 ծրագիր է իրագործել:

1 Февраль 2010 - 13:46 AMT
В феврале 2010 года начнутся работы по ремонту ныне бездействующего водохранилища и строительству разделительных штолен в селе Сос района Мартуни Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика), сообщают из пресс-службы Всеармянского фонда “Айастан”. Программу работ по проведению внутренней сети водоснабжения и ремонту водохранилища фонд “Айастан” начал еще в октябре 2009 года. Сейчас уже построен участок внутренней сети водоснабжения длиной в 7,6 км.
По словам главы общины Сос Игоря Каграмяна, жители берут воду из единственного в селе колодца, который находится в полуразрушенном состоянии, и вода в нем не пригодна для питья.
“Во многих общинах Армении и Арцаха, к сожалению, пока не решена проблема водоснабжения. Я рад, что с завершением данной программы таких регионов станет на один меньше”, – подчеркнул исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян.
Программа по водоснабжению села Сос выполняется при сотрудничестве местного органа Франции и властей НКР.
В 2009 году Всеармянский фонд “Айастан” обеспечил водоснабжение в селах Бердашен и Спитакашен того же района. Недавно была также сдана в эксплуатацию школа села Спитакашен. В процессе строительства находятся школы сел Гиш и Чартар.
“Благотворительные работы ведутся для улучшения общего благосостояния жителей Арцаха, но приоритетными программами для нас являются водоснабжение и решение задач, связанных с детьми”,- подчеркнул руководитель местного органа Франции Всеармянского фонда “Айастан” Петрос Терзян.
Всеармянский фонд “Айастан” был создан указом президента РА в марте 1992. Фонд стал той структурой, которая находила эффективные решения стоявших перед страной проблем, давая возможность каждому армянину внести свою лепту в дело процветания Армении и Республики Арцах. Фонд помог пострадавшим от землетрясения 1988 года районам Армении, а также разрушенным во время военных действий районам НКР. Важнейшие для фонда задачи определяет руководящий орган “Совет попечителей”, председателем которого является президент Армении.
Начиная с 1996 года, фонд стал проводить ежегодные телетоны и фонетоны, доходы от которых направляются на улучшение благосостояния жителей Армении и НКР.
За годы своего существования Всеармянский фонд “Айастан” выполнил более 700 благотворительных программ.