1 Փետրվար 2010 - 10:56 AMT
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դեմ է Արձանագրությունների վավերացմանը, ինչպես նաեւ վերապահումներով վավերացմանը
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամի հեռացումը աշխատանքից ԵԽԽՎ-ում, նշանակում է, որ Եվրոպայում, ինչպես եւ Հայաստանում պատգամավորների գործունեության հիմնական չափանիշը վախն է: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, նման մտածելակերպը եւ դավաճանության մեթոդաբանությունը ստեղծում է այնպիսի իրավիճակ, որ ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ Հայաստանում գոյություն ունեն քաղբանտարկյալներ:
«Այն, որ եվրոպական կառույցներում կարող է ընտրվել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող մարդ` անհեթեթություն է: Բոլոր այդ գործընթացները մարտահրավերներ են Հայաստանի եւ հայ քաղաքագետների համար», – ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգություն» կուսակցության համագործակցությանը ՀՅԴ-ի հետ, ապա պատգամավորի կարծիքով, այն պետք է ընդլայնվի, եւ դա վերաբերվում է ոչ միայն այդ երկու կուսակցություններին, այլ ողջ ընդդիմական դաշտին: «Ես չգիտեմ, թե ինչպես կզարգանա Դաշնակցության դիրքորոշումը Արձանագրությունների վավերացման հարցում, սակայն մեր կուսակցությունը դեմ է Արձանագրությունների վավերացմանը, ինչպես նաեւ վերապահումներով վավերացմանը», – ասել է Հովհաննիսյանը:

1 February 2010 - 10:56 AMT
Heritage party member’s exclusion from the Armenian delegation to PACE means that fear controls parliamentarians’ activities both in Armenia and Europe, Heritage parliamentary group member Raffi Hovannisian said.
“Such mentality is to blame for the existence of political prisoners and unpunished extermination of Armenia’s cultural heritage,” he told a news conference on Monday, when commenting on MP Zaruhi Postanjyan’s expulsion from the delegation.
“It’s nonsense when a person, publicly denying the Armenian Genocide can be elected to senior post in European institution. Such appointments send a challenge to Armenia and its politicians,” he said.
As to Heritage–Dashnaktsutyun collaboration, the parliamentarian said it has to expand, as well the entire opposition field. “I’m not sure about Dashnaktsutyun, but Heritage will remain opposed to ratification of Protocols, with or without reservations,” Mr. Hovhannesyan concluded.