«Վարդան Մամիկոնյանի մասին պատմող ֆիլմի գաղափարը վաղուց էր հղացել իմ մտքում, երբ ես դեռ շատ երիտասարդ էի: Նոր Զելանդիայում «Մատանիների տիրակալը» եռապատման նկարահանումների ընթացքում ես հնարավորություն ունեցա հանդիպելու այնպիսի մարդկանց, ովքեր կարող էին օգնել ինձ ֆիլմի համար մի քանի տրեյլերների նկարահանման գործում: Ֆիլմի անունը` «Բյուզանդիայից արեւելք» ("East of Byzantium"), որը հնարվեց պրոդյուսերների հետ խորհրդակցությունների ընթացքում, այնքան էլ օրիգինալ չէ: Մենք որոշեցինք նախագիծը հասանելի դարձնել լայն զանգվածների համար»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ամերիկահայ ռեժիսոր Ռոջեր Կուպելյանը: Նրա խոսքով, առայժմ կինոստուդիաների հետ կոնկրետ պայմանավորվածություններ չկան: «Այժմ Հոլիվուդը ծանր ժամանակներ է ապրում եւ ժամանակ է հարկավոր, որպեսզի նման բյուջեով ֆիլմը «կանաչ լույս» ստանա: Ներկա փուլում մենք փորձում ենք գործադիր պրոդյուսերներ ներգրավել գործի մեջ, ովքեր կկարողանան ֆիլմը նոր մակարդակի բերել»,- նշեց նա:
«Բյուզանդիայից արեւելք» ֆիլմը կոնկրետ ճակատամարտի մասին պատմում է ոչ ավել, քան «Խիզախ սիրտը»: Ֆիլմը մարտահրավերների մասին է, որոնց հետ Սփյուռքն ու Հայաստանը բախվում են նաեւ այսօր: Մեծ հաշվով, եթե դուք չեք հավատում այդ պատմության կարեւորությանը, որի մասին պետք է պատմեք լայն լսարանին, ապա ավելի լավ է ընդհանրապես հանձն չառնեք այդ գործը, քանի որ այդ ճանապարհին բախվելու եք շատ դժվարությունների հետ, որոնց մեծ մասի հետ` հենց ձեր մշակութային շրջապատում: Օտարազգիների համար այս ֆիլմը նման կլինի «Գլադիատորին»: Մինչդեռ մեզ համար այն լի է քաղաքական խնդիրներով ու ներքին ընդհարումներով: Բայց եթե դուք ցանկանում եք լայն լսարանին ներկայացնել նման թեմա, ապա անհրաժեշտ է հեռավորություն պահպանել որոշ հարցերում: Եթե ավելի մանրամասն ասենք, ապա հիշեք, որ որքան հեռու եք Հայաստանից, այնքան քիչ եք տեղեկացված Հայաստանի ու, առհասարակ, տարածաշրջանի պատմության մասին: Շատերը լավ գիտեն Ավարայրի ճակատամարտի պատմությունը: Հայոց ցեղասպանությունից հետո Վարդան Մամիկոնյանի մասին պատմությունն ըստ հայտնիության երկրորդն է Հայաստանի պատմության մեջ»,- ասաց Կուպելյանը:
Վարդան Մամիկոնյանը (մոտ 380թ. – 451թ. մայիսի 26) ականավոր հայ սպարապետ (գլխավոր հրամանատար), իշխան, V դարում հայերի ազգային-կրոնական պայքարի հերոս է եղել: 451թ. մայիսի 26-ին Ավարայրի ճակատամարտում ժողովրդին ոտքի հանեց` ի պաշտպանություն քրիստոնեական հավատի հանդեպ Սասանյան Պարսկաստանի (Իրանի) զրադաշտականների հալածանքներից: Ավարայրի ճակատամարտը տեղի է ունեցել Տղմուտ գետի ափին` Նախիջեւանից արեւմուտք: Հայերը պարտվեցին մարտում, սակայն հսկայական կորուստներ պատճառելով թշնամուն, կարողացան պաշտպանել քրիստոնյա մնալու իրենց իրավունքը: Ճակատամարտին 66 հազար հայ եւ 220 հազար պարսիկ զինվոր է մասնակցել:
Վարդան Մամիկոնյանը եւ նրա հետ միասին 1036 զինվորներ, որոնք զոհվեցին 451թ. մայիսի 26-ին Ավարայրի ճակատամարտում, դասվել են Հայ Առաքելական Եկեղեցու սրբերի շարքը: Վարդանանքը նշվում է Զատիկից 8 շաբաթ առաջ: Հենց Ավարայրի ճակատամարտից առաջ է հնչել «Չգիտակցված մահը մահ է, գիտակցված մահը` անմահություն» կոչը:

30 Январь 2010 - 08:28 AMT
«Идея о фильме о Вардане Мамиконяне пришла ко мне давно, когда я был очень молодым. В Новой Зеландии, в ходе съемок фильма трилогии “Властелин колец” у меня была возможность встретиться с людьми, которые могли бы помочь мне снять несколько трейлеров к фильму. Название фильма -“К востоку от Византии” (“East of Byzantium”), которое было придумано в результате консультаций с продюсерами, не очень оригинальное. Мы решили сделать проект доступным для широких масс», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net американский режиссер Роджер Купелян. По его словам, пока конкретных договоренностей с киностудиями нет. «Сейчас Голливуд переживает трудные времена и необходимо время для того, чтобы фильм с таким бюджетом получил “зеленый свет”. На данном этапе мы пытаемся привлечь к делу исполнительных продюсеров, которые смогут довести фильм до нового уровня», – отметил он.
«Фильм «К востоку от Византии» рассказывает о конкретной битве не больше, чем фильм “Храброе сердце”. Фильм о вызовах, с которыми Диаспора и Армения сталкиваются и сегодня. По большому счету, если вы не верите в важность той истории, о которой ты должен рассказать широкой аудитории, то лучше вообще не браться за это дело, поскольку на этом пути вы столкнетесь со многими трудностями, и с большинством из них в вашем культурном кругу. Для иностранцев этот фильм будет похож на “Гладиатора”. Для нас же он полон политическими проблемами и внутренними стычками. Но если вы желаете представить широкой аудитории подобную тему, то необходимо держать дистанцию в некоторых вопросах. Если же ответить еще подробнее, то помните, что насколько вы далеки от Армении, тем меньше вы осведомлены об истории Армении или о регионе вообще. Многие хорошо знают историю Аварайрской битвы. После Геноцида армян, эта вторая по известности тема в истории Армении», – сказал Купелян.
Вардан Мамиконян – ок.380 – 26 мая 451 года – выдающийся армянский спарапет (главнокомандующий), князь, герой религиозно-национальной борьбы армян в V веке. Поднял народ на защиту христианской веры от гонений со стороны зороастрийских Иранских Сасанидов в Аварайрской битве 26 мая 451 года. Аварайрская битва произошла на берегу реки Тхмут, к западу от Нахиджевана. Армяне проиграли битву, но нанеся огромный урон врагу, смогли отстоять право оставаться христианами. В битве участвовало 66 тысяч армян против 220-тысячной персидской армии.
Вардан Мамиконян и с ним 1036 воинов, погибших в битве с персами при Аварайре 28 мая 451 года, причислены Армянской Апостольской церковью к лику святых. День св. Вардана (Вардананк) отмечается за 8 недель до Пасхи. Именно при Аварайре прозвучал призыв: «Смерть неосознанная – смерть, смерть осознанная – бессмертие».