Մոսկվայում տեղի ունեցավ «Ոսկե արծիվ» մրցանակաբաշխության հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: 2009 թ. լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել Վալերի Տոդորկովսկու «Պճնամոլները» ֆիլմը: «Լավագույն ռեժիսորական աշխատանք» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել Կարեն Շահնազարյանի «Հիվանդասենյակ N 6» ֆիլմը: Լավագույն խաղարկային ֆիլմ է ճանաչվել Իգոր Մայբորոդայի «Ռերբերգ եւ Տարկովսկի: «Ստալկերի» հակառակ կողմը» ֆիլմը:
Առավել հաջողված անիմացիոն ֆիլմ է ճանաչվել «Երեք խոզուկների մասին ճշմարտացի պատմություն» ֆիլմը: Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմը ռուսական վարձույթներում ճանաչվել է «Միլիոնատերը հետնախորշից» կինոնկարը:
Տղամարդու լավագույն դերի համար մրցանակի է արժանացել Բոգդան Ստուպկան, որ խաղացել է «Տարաս Բուլբա» ֆիլմում: Կնոջ լավագույն դերի համար մրցանակ է ստացել Նատալյա Նեգոդան «Բուբեն, թմբուկ» կինոնկարում կերտած կերպարի համար: Համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայում ունեցած ներդրման համար մրցանակ է շնորհվել Կլոդ Լելուշի «Տղամարդը եւ կինը» ֆիլմի դերակատար ֆրանսիացի դերասանուհի Անուկ Էմեին:
Հետմահու պարգեւատրվել է նաեւ ԽՍՀՄ ժող. դերասան Օլեգ Յանկովսկին` «Աննա Կարենինա» եւ «Ցարը» ֆիլմերում խաղացած դերերի համար: Լավագույն սցենարիստ է ճանաչվել Յուրի Կորոտկովը` «Պճնամոլները» ֆիլմում կատարած աշխատանքների համար, հաղորդում է ԻՏԱՌ- ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ոսկե ծիրան» մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է 2002 թ. մարտի 4-ից: Ռուսաստանի կինեմատոգրաֆիական արվեստի եւ գիտության ազգային ակադեմիայի ամենամյա մրցանակաբաշխությունն է, որի հիմնական նպատակն է` աջակցել ազգային կինեմատոգրաֆիային, պահպանել մշակութային ինքնատիպությունը, պրոպագանդել ռուսական եւ արտասահմանյան լավագույն ֆիլմերը:
Կարեն Շահնազարյանը ծնվել է 1952 թ. հուլիսի 8-ին, Կրասնոդարում: 1975 թ. ավարտել է Վախթանգովի անվան ԿՊԻ ռեժիսորական ֆակուլտետը, աշակերտել է Իգոր Տալանկինին, պարապել է նրա արհեստանոցում: 1980 թ. Շահնազարյանի սցենարով նկարահանվել է «Տիկնայք հրավիրում են տղամարդկանց» լիրիկական կատակերգությունը: Մեծ ճանաչում է նրան բերել 1983 թ. էկրան բարձրացած «Մենք ջազից ենք» երաժշտական ֆիլմը, որի ե'ւ ռեժիսորը, ե'ւ սցենարիստն էր: Այս ֆիլմն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների:
Կարեն Շահնազարյանը` որպես մրցութային հանձնաժողովի անդամ հրավիրվել է մասնակցելու Ուրախների եւ հնարամիտների ակումբի բարձրագույն լիգային:

В Москве прошла торжественная церемония вручения премии "Золотой орел". Лучшим игровым фильмом 2009 года была признана картина "Стиляги" режиссера Валерия Тодоровского. В номинации "Лучшая режиссерская работа" победил фильм "Палата номер 6" Карена Шахназарова. Лучшим неигровым фильмом была признана работа Игоря Майбороды "Рерберг и Тарковский. Обратная сторона "Сталкера"'.
Наиболее удачным анимационным фильмом года названа "Правдивая история о трех поросятах". Лучшим зарубежным фильмом в российском прокате была признана картина "Миллионер из трущоб".
Премию за лучшую мужскую роль получил Богдан Ступка, сыгравший в фильме "Тарас Бульба". За лучшую женскую роль награды удостоилась Наталья Негода, за образ, созданный в картине "Бубен, барабан". Отдельный приз за вклад в мировой кинематограф был вручен французской актрисе Анук Эме, сыгравшая в фильме Клода Лелюша "Мужчина и женщина".
Кроме того, посмертно кинопремией "Золотой орел" был отмечен народный артист СССР Олег Янковский. Лучшим сценаристом был признан Юрий Коротков, работавший над "Стилягами", сообщает ИТАР-ТАСС.
Премия "Золотой орел" была учреждена 4 марта 2002 года на учредительном собрании Национальной академии кинематографических искусств и наук. Она ежегодно присуждается за российские и иностранные фильмы, выдающиеся достижения в области кинематографии и за исключительный профессиональный вклад в развитие отечественного и мирового кино.
Карен Шахназаров родился 8 июля 1952 года в Краснодаре. В 1975 году он окончил режиссерский факультет ВГИКа, где занимался в мастерской Игоря Таланкина. У этого же режиссёра Карен Шахназаров работал ассистентом на съемках фильма «Выбор цели».
Дебютировал он в кино картиной «Добряки». В 1980 году по его сценарию была поставлена лирическая комедия «Дамы приглашают кавалеров». Широкую известность Карену Шахназарову как режиссёру и сценаристу принес вышедший в 1983 году на экраны страны музыкальный фильм «Мы из джаза». Эта лента, названная по опросу читателей журнала «Советский экран» лучшим фильмом года, была удостоена также нескольких международных призов.
Приглашался в жюри Высшей лиги КВН. Член Общественной палаты Российской Федерации. С 2008 года – член попечительского совета Высшей школы телевидения МГУ.