Հայաստանը լավ հարաբերություններ է պահպանում եւ ԱՄՆ-ի, եւ Ռուսաստանի հետ: Հայաստանն ու Ռուսաստանը զարգացնում են ռազմավարական գործընկերությունը: Այդ մասին արաբական Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Միացյալ Նահանգներում բնակվում են բազմաթիվ հայեր, որոնք բնական կամուրջ են հանդիսանում մեր եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ հարաբերություններում: Եվ մեզ համար լավագույն վիճակն այն է, երբ Միացյալ Նահանգների եւ Ռուսաստանի միջեւ լավ հարաբերություններ են լինում»,- նշեց ՀՀ ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, որ ամբողջ աշխարհում ապրող բազմաթիվ հայեր օժանդակում են Հայաստանին, բայց հիանալի կլիներ, եթե նրանք հայրենիք վերադառնային:
Խոսելով ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին` Հայաստանի նախագահը հայտնեց, որ ցեղասպանության ճանաչումն արդարության ճանաչումն է: Սերժ Սարգսյանի կարծիքով, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման բառացիորեն ասել է, որ չի փոխել իր կարծիքն այդ հարցի վերաբերյալ:

Armenia maintains good relations with the United States, and Russia. Armenia and Russia are developing strategic partnership, the Armenian President Serzh Sargsyan said in an interview to Al Jazeera Arabic television channel. "There are many Armenians in the U.S. who serve like a bridge in our relations with the United States. The best condition for us is when we have good relations with both Russia and the United States," the Armenian president said.
Serzh Sargsyan stressed that Armenians from over the world have always contributed to Armenia, but it would be desirable if they could return to their homeland.
Speaking about the need to recognize the Armenian Genocide by the United States, the President of Armenia said that the recognition of the genocide is a recognition of justice. According to Serzh Sargsyan, President Barack Obama literally said that he had not changed his opinion on the matter.